نخست وزیر عراق مسئولان امنیتی و نظامی بغداد را بر کنار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، سه تن از فرماندهان بلندپایه امنیتی بغداد را برکنار کرد. این اقدام در پی انفجار اوایل هفته منطقه کراده بغداد صورت می‌گیرد که به کشته شدن حدود ۳۰۰ تن انجامید و موجی از خشم را به دلیل ضعف تدابیر امنیتی برانگیخت.

در بیانیه‌ای که صفحه العبادی در فیس‌بوک آن را منتشر کرده، آمده است: «دکتر حیدر العبادی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق فرمان برکناری فرمانده عملیات بغداد و مسئولان دستگاه امنیتی و سازمان اطلاعات این شهر را از سمت‌های خود صادر کرد».

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، مسئولیت این حمله را که خونبارترین حمله از زمان سرنگونی نظام صدام حسن رئیس جمهوری اسبق عراق در سال ۲۰۰۳ است، بر عهده گرفت.

پیش از این محمد الغبان وزیر کشور عراق از سمت خود استعفا داده بود و گفته بود که معاونش، برای اداره وزارت‌خانه، جانشین او خواهد شد.

الغبان خبر استعفای خود را در کنفرانس خبری در بغداد مطرح کرد. تا کنون موضع حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در قبال استعفای وزیر کشور، مشخص نشده است.

در انفجار روز یکشنبه ۳ ژوئیه منطقه الکراده بغداد، مهاجم انتحاری سوار بر کامیون حامل یخچال مواد غذایی، وارد این منطقه پر ازدحام شد. این انفجار باعث انهدام شمار زیادی مغازه و منزل شد.

حیدر العبادی که برای بازدید از محل انفجار رفته بود، با حمله ساکنان معترض روبرو شد. آن‌ها به سمت کاروان او سنگ، چوب و دمپایی پرتاب کردند.

در پی این انفجار، شماری از مسئولان امنیتی بغداد برای انجام تحقیقات دستگیر شدند. همچنین تحقیقاتی در مساله وجود فساد در خرید دستگاه‌های بمب‌یاب آغاز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید