شهروند عراقی که مجسمه صدام را منهدم کرده بود خواستار محاکمه بوش و بلر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک شهروند عراقی که تصاویرش در حال منهدم کردن مجسمه صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق پس از ورود نیروهای ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا به بغداد در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود، می‌گوید که عراق زیر سایه حکومت صدام حسین بهتر بود و جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا و تونی بلر نخست‌وزیر اسبق بریتانیا باید به خاطر حمله به عرق محاکمه شوند.

کاظم حسن الجبوری شهروند عراقی است که روز چهارشنبه ۶ ژوئیه پس از آن با خبرگزاری رویترز مصاحبه کرد که جان چیلکوت رئیس کمیته بریتانیایی تحقیق در جنگ عراق، در گزارشی از نقش بریتانیا در جنگ سال ۲۰۰۳ انتقاد کرد.

در این گزارش آمده است: «سیاست پیش گرفته شده در عراق بر پایه ارزیابی‌های اشتباه اطلاعاتی استوار بود» و این ادعا که «عراق دارای اسلحه کشتار جمعی است، با یقینی توجیه ناپذیر مطرح می‌شد».

الجبوری گفت: «از تخریب مجسمه صدام حسین پشیمانم».

الجبوری از اکثریت شیعه عراقی است. او حدود ۱۰ تن از بستگان خود را در دوره صدام حسین از دست داده است. او می‌گوید که آن‌ها در سال ۲۰۰۶ به دلیل مخالفت با صدام حسین اعدام شدند.

اندکی پس از آن که الجبوری و شماری دیگر از عراقی‌ها، به مجسمه ۱۲ متری صدام در روز نهم آوریل ۲۰۰۳ حمله کردند، نیروهایی از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا به آن‌ها در به زیر کشاندن مجسمه کمک کردند. شبکه‌های تلویزیونی در سراسر جهان تصاویر این حادثه را مخابره کردند.

الجبوری می‌گوید: «دوست داشتم صدام باز می‌گشت، او بسیاری از بستگانم را اعدام کرد اما به هر حال بهتر از این سیاستمداران و روحانیون است که عراق را به وضعیت کنونی‌اش رساندند».

او به احزاب سیاسی شیعه اشاره می‌کند که پس از حمله ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا به عراق، حکومت را در این کشور به دست گرفتند.

الجبوری مغازه‌ای برای تعمیر موتورسیکلت در محله الکراده بغداد داشت. این محله اول هفته جاری شاهد انفجار بزرگی بود که در نتیجه آن، حدود ۲۹۰ تن کشته شدند. گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.

الجبوری می‌گوید که باید بوش و بلر که عراق را با دروغ‌هایشان ویران کردند، محاکمه شود، زیرا مشخص شد که اسلحه کشتار جمعی وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید