آمریکا پیشنهاد سعودی برای اعزام نیرو به سوریه را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، در دیدار جان کری وزیر خارجه این کشور با همتای سعودی‌اش عادل الجبیر درباره اهمیت مبارزه با داعش و شکست دادن آن و نیز حملات تروریستی در کشور سعودی بحث و گفت‌وگو شد.

به گزارش روز پنجشنبه روزنامه فرا‌منطقه‌ای الشرق الاوسط چاپ لندن به نقل از جان کری، الجبیر پیشنهادی مبنی بر تهیه نیرو برای مبارزه با داعش ارایه داد و ضرورت انتقال قدرت سیاسی در سوریه و دیگر مسایل از قبیل وضعیت در لیبی، یمن و تحولات اخیر میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را با کری مورد بحث قرار داد.

جان کری شامگاه روز سه‌شنبه طی ملاقاتی از پیش برنامه‌ریزی نشده با عادل الجبیر دیدار کرد و به خاطر قربانیان انفجارهای روز دوشنبه در پادشاهی عربی سعودی به وی تسلیت گفت.

وزیر خارجه آمریکا در نشستی رسانه‌ای که شامگاه روز سه‌شنبه برگزار شد، تصریح کرد که بحث و گفت‌وگو درباره مشارکت سعودی در مبارزه با "داعش" مساله تازه‌ای نیست، زیرا این مطلب در گذشته مطرح شده بود و در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

کری افزود:"گفت‌وگوی ما درباره مبارزه با داعش یک راز نیست، زیرا سعودی نقش مهمی در ائتلاف علیه داعش و در مجموعه حمایت از سوریه ایفا می‌کند. این ایده پیشتر با مقامات سعودی مورد بررسی قرار گرفته و آخرین بار نیز نخواهد بود، عملا گفت‌وگوهایی جدی در این زمینه در جریان است."

وی در ادامه گفت:" ما پیشنهاد سعودی را به طور جدی بررسی می‌کنیم، اما هنوز تصمیم نهایی خود را در این باره نگرفته‌ایم، من درباره طرح‌های نظامی صحبت نمی‌کنم. ما توضیح دادیم که در این دیدار به پیشنهاد سعودی برای تهیه نیرو پرداخته شد و این اولین باری نیست که این مطلب به بحث گذاشته می‌شود بلکه برای افزایش فشار بر داعش در آینده نیز ادامه خواهد یافت."

پادشاهی عربی سعودی ماه‌ها پیش اعلام کرد، آماده است تا برای دخالت در سوریه نیروی زمینی اعزام کند.

سرتیپ احمد عسیری مشاور دفتر وزیر دفاع سعودی در ماه فوریه گذشته همزمان با اعلام مشارکت نیروهای سعودی در ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم "داعش"، از آمادگی نیروهای این کشور برای مشارکت در جنگ زمینی در سوریه سخن گفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید