داعش تغییر روش می‌دهد.. دشواری جلوگیری از حملات مرگبار در مناطق مختلف جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مسئولان کنونی و پیشین آمریکایی می‌گویند که حملات اخیر گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در چهار کشور، نشانگر قصور در تلاش‌های صورت گرفته به رهبری ایالات متحده برای کم کردن توان این گروه در سوریه و عراق و دشواری جلوگیری از حملات متفرق آن در سراسر جهان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پل بیلارد تحلیلگر با سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که اکنون در دانشگاه جورج تاون مشغول به کار است، در این باره می‌گرید: «شکست گروه داعش در الرقه (پایتخت این گروه در سوریه) از راه بمباران هوایی، چنین حملاتی را متوقف نمی‌کند».

بسیار پیش آمده که مسئولانی در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، حملات مرگبار داعش در سراسر جهان را واکنشی به موفقیت‌های ائتلاف بین‌الملل به رهبری ایالت متحده دانسته‌اند.

برخی مسئولان کنونی و پیشین در دولت آمریکا می‌گویند با وجود درست بودن بخش‌هایی از این تحلیل، اما بیش از حد چنین گفته‌ای ساده انگارانه است و میزان تاثیر داعش را در مناطق خارج از تصرف خود، کم می‌شمارد.

این مسئولان تاکید می‌کنند که تلاش‌های داعش برای جذب نیرو خارج از مناطق تحت تصرف خود، بسیار پیش از آغاز شکست‌های این گروه و حتی پیش از اعلام خلافت در مناطق وسیعی از مناطق تحت تصرفش در عراق و سوریه آغاز شده است.

یک مقام مسئول آمریکایی که فعالیت گروه‌های تندرو را زیر نظر دارد، می‌گوید:‌ «اسناد بسیاری وجود دارد که گروه داعش، نفوذ و تبلیغات خود را چند برابر کرده است، چه از راه اینترنت و چه راه نمایندگانی که اعزام می‌کند به ویژه این‌که پس از آن‌که درک کرد هزینه نظامی و اقتصادی نظام خلافت اصلی‌اش، بسیار گزاف است، چه برسد به توسعه آن».

بعضی از تحلیلگران می‌گویند که گروه داعش چهره جدیدی به خود می‌دهد تا بیشتر به گروه القاعده شبیه شود تا در مقام نخست بر حملات بزرگ تمرکز کند و نه تصرف مناطق.

یک مقام مسئول می‌گوید که بنای خلافت و حفاظت از آن، ممکن است هزینه‌ای بیش از آن داشته باشد که داعش ابتدا گمان می‌کرد.

مسئولان آمریکایی می‌گویند که همچنان در حال بررسی ارتباط میان داعش با حملات ۲۸ ژوئن فرودگاه استانبول که ۴۵ کشته بر جای گذاشت، حمله روز جمعه به رستوران محل رفت و آمد خارجی‌ها در داکا که ۲۰ شکته بر جلی گذاشت، انفجار روز شنبه انتحاری منطقه الکراده بغداد که ۲۵۰ کشته بر جای گذاشت و حملات روز دوشنبه سعودی که مناطق مختلفی از این کشور از جمله مسجد النبی در مدینه منوره را هدف قرار داد هستند.

همه این حملات در ماه رمضان روی داده است.

یک مقام مسئول آمریکایی می‌گوید که به نظر می‌رسد حملات ترکیه، عراق و سعودی، با گروه داعش مرتبط هستند اما حمله بنگلادش احتمالا کار گروهی است که از شیوه داعش استفاده می‌کند اما ریشه‌هایی محلی دارد.

کارشناسان مبارزه با تروریسم می‌گویند هیچ راه حل جادویی برای جلولگیری از وقوع چنین حملاتی علیه غیر نظامیان در مناطق متفرق جهان وجود ندارد یکی از دلایل آن هم استفاده از روش‌های متفاوت و غیر مرتبط در این حملات است که اهداف مختلفی را مورد حمله قرار می‌دهد.

او افزود که همکاری دیپلماتیک نزدیکی میان کشورها، رد و بدل کردن گزارش‌های اطلاعاتی و پی‌گیری منابع مالی، همه این‌ها مسائلی بسیار مهم هستند.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه گفت:‌ «همواره تاکید کردیم که حمله نظامی، برای شکست داعش یا از میان بردن تهدید آن کافی نیست بلکه حمله همه جانبه که ریشه‌های تندروی را بخشکاند، تنها راه شکست این گروه است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید