اردوغان پیشنهاد دادن تابعیت ترکیه به پناهجویان سوری را ارائه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۵ ژوئیه طرحی برای اعطای تابعیت به حدود ۳ میلیون پناهجوی سوری که از جنگ سوریه فرار کرده‌اند، ارائه کرد؛ به ویژه سوری‌هایی که استعدادهایی دارند که ممکن است به درد ترکیه بخورد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان که در مسجدی در استانبول سخن می‌گفت، اظهار داشت: «کشورهای غربی درهای خود را برای چنین افراد با استعادادی باز می‌کند، این افراد هنگامی که درهای شهروندی خود را برایشان باز نکنیم، گزینه‌ای جز رفتن به غرب ندارند، تمایل داریم از آن‌ها بهره‌مند شویم».

ترکیه و اتحادیه اروپا ماه مارس گذشته، به توافقی برای کنترل عبور پناهجویان به اروپا امضا کردند. این توافق تا حدود زیادی شمار کسانی را که به اروپا می‌رفتند، کاهش داد. این توافق اما به دلیل اختلاف بر سر قانون ترکیه برای مبارزه با تروریسم با موانعی روبرو شد. اتحادیه اروپا خوستار اصلاح این قوانین است.

آنکارا اعلام کرده که برای مهاجران از سوریه و دیگر کشورها، تسهیلاتی به منظور دست‌یابی‌شان به مجوز شغل، در نظر خواهد گرفت.

رجب طیب اردوغان در این باره گفت:‌ «بسیاری از پناهجویان سوری در ترکیه دارای استعادهای بالای هستند. اعطای تابعیت به آن‌ها به سود منافع ترکیه است و سطح زندگی‌شان را هم بهبود خواهد بخشید».

حدود ۲۶۰ هزار سوی در اردوگاه‌هایی زندگی می‌کنند که تحت مدیریت دولت ترکیه است. بقیه هم در شهرهای مختلف این کشور زندگی می‌کنند.

اردوغان گفت: «به نظرم میزبانی از این افراد در اردوگاه‌ها یا برخی از سکونت‌گاه‌های محقر درست نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید