سفیر سعودی در عراق: ایران باعث همه بحران‌ها در کشورهاى عربی است

«ایران با فتنه فرقه گرایی منطقه را به آتش کشیده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ثامر السبهان سفیر کشور پادشاهی سعودی روز یکشنبه 3 ژوئیه 2016 گفت که ایران با شعارهای فرقه‌گرایی باعث همه بحران‌ها در کشورهای عربی و شعله ور شدن آتش فتنه فرقه‌ای در منطقه شده است.

السبهان تاکید کرد که پادشاهی سعودی به دنبال ایجاد روابط استراتژیک با عراق است و این به معنای آن نیست که عراق روابط خود را با ایران قطع کند.

سفیر سعودی در عراق با بیان اینکه هر کشوری منافعی دارد، تاکید کرد که ایران پشت همه بحران‌های موجود در کشورهای عربی و عامل اصلی گسترش آتش درگیری‌های فرقه‌ای در منطقه است.

السبهان افزود:«ما با عراق دارای روابط تاریخی قدیمی هستیم، فعالیت دیپلماسی و سیاسی سعودی در عراق برای پیدا کردن یک راه حل مسالمت آمیز و رفع اختلاف بیت عراقی هاست. نقش پادشاهی سعودی در عراق حل اختلافات است».

افزود:« شرایط سختی که طی 10 سال گذشته بر عراقی‌ها گذشت، تاثیری منفی بر این کشور گذاشته است اما با همه این اوضاع عراقی‌ها توانایی بازسازی دوباره وبازگشت مجدد به صف کشورهای عربی برادر خود را دارند».

سفیر سعودی گفت:«ایران خیر خواه کشورهای عربی نیست و برای منافع خود تلاش می کند که روابط میان کشورهای عربی را بهم بزند. سیاست‌های ایران مبتنی بر دشمنی‌های فرقه‌ای است. ایران نمی خواهد در کشورهای عربی دولتی باشد به همین دلیل فرقه گرایی و تشکیل شبه نظامیان خارج از اراده دولت را تشویق می کند و سعی دارد دولت‌ها را متلاشی و تفکیک کند. کشورهای عربی از برنامه‌های ایران آگاهند و پادشاهی سعودی از سیاست نفرت انگیز تهران کاملا آگاه است، و ما برای متحد کردن برادران عرب و تشکیل صفی واحد تلاش می کنیم آنچه در عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین اتفاق می افتد همه نتیجه فرقه گرایی و فتنه انگیزی ایران است . ایران از طریق ایجاد جنگی سنی- شیعی خواهان هرج و مرج و ویرانی کشورهای عربی است. البته براى شیعیان عرب هیچ احترامی قائل نیست لذا باید جلوی تجاوزات ایران به کشورهای عربی را گرفت».

السبهان در مصاحبه‌ای که با روزنامه الریاض داشته همچنین گفت:«ایران از برخی عوامل دست نشانده خود به عنوان ابزاری برای پیاده کردن اهداف خود استفاده می کند. در عراق برخی از عوامل دست نشانده ایران اقدام به تحریک علیه سفارت سعودی کردند. یک حمله تبلیغاتی گسترده از سوی عوامل ایران در عراق علیه سعودی تدارک شده اما با همه این اوضاع عراقی ها امروز بیش از هر زمانی از اهداف ایران آگاهند».

وی در پایان تاکید کرد که سعودی خواهان همزیستی مسالمت آمیز میان شیعیان و سنی های عراق است.

سفیر سعودی افزود:«همه مردم عراق با همه مذاهب و ادیان مختلف پادشاهی سعودی را دوست دارند ما می دانیم که چه کسانی در عراق برخی ها را بر علیه پادشاهی تحریک می کنند».

وی افزود:«ایاب و ذهاب کارکنان سفارت سعودی با تدابیر شدید امنیتی و با هماهنگی با نهاد حفاظتی- امنیتی نخست وزیر عراق صورت می گیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید