روسیه با خروج اسد از سوریه موافقت خواهد کرد.. اما نه اکنون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه به جهت‌گیری‌های سیاسی در راهروهای کرملین می‌گویند که روسیه، با کناره گیری بشار اسد از قدرت در سوریه موافقت خواهد کرد اما این موافقت مشروط است و مسکو می‌خواهد تضمین کند که چنین اقدامی، به فروپاشی تمام ساختارهای موجود در دمشق نخواهد انجامید.

این منابع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که رسیدن به این نقطه، می‌تواند سال‌ها طو بکشد و روسیه آماده است که در این مدت با نادیده گرفتن فشارهای بین‌المللی، به حمایت خود از اسد ادامه دهد.

حمایت قاطع روسیه از اسد نیز می‌تواند باعث پیچیده‌تر شدن روند مذاکرات صلحی است که تا کنون چند دور از آن برگزار شده و روابط را با آمریکا تیره کند.

سر تونی برنتون سفیر سابق بریتانیا در روسیه می‌گوید:‌ «روسیه رابطه خود را با اسد قطع نخواهد کرد مگر آن‌که دو اتفاق روی دهد؛ نخست این‌که مطمئن شود برکناری اسد به سیطره اسلامگرایان نخواهد انجامید و دوم ادامه نفوذ خود و پایگاه نظامی‌اش را در سوریه تضمین کند».

منابع متعدد آگاه در زمینه سیاست خارجی روسیه می‌گویند مسکو که از سال گذشته، دخالت نظامی خود را برای حمایت از نظام اسد آغاز کرد، نگران فروپاشی اوضاع در غیاب خود است زیرا معتقد است که ساختار موجود، تحمل تغییر بزرگ را ندارد و همچنین، دست زدن به مقدار بیشتری از عملیات نظامی پیش از دوره انتقالی ضروری است.

روسیه و ایالات متحده در نظارت بر مذاکرات صلح میان طرف‌های جنگ داخلی سوریه، شریک هستند. هنوز در این مذاکرات که در حال حاضر متوقف شده، به آینده بشار اسد پرداخته نشده. البته آمریکا و روسیه در این مورد هم‌نظر نیستند و اپوزیسیون، کناره گیری اسد را یکی از خطوط قرمز خود می‌داند.

مسکو البته گفته بود که حمایتش از اسد، دارای حد و مرز است. دیپلمات‌های روس می‌گویند که کرملین، ساختار موجود در سوریه را تایید می‌کند و نه اسد را به عنوان شخص. همچنین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره تلاش برای یافتن راهی به منظور مشارکت دادن اپوزیسیون در دولت سخن گفته است.

این نظرها امیدهای غرب را به کمک روسیه در میانجی‌گری برای کناره‌گیری اسد از قدرت، زنده کرده است.

منابع نزدیک به کرملین اما می‌گویند هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که روسیه در آینده‌ای نزدیک آماده دور کردن اسد از قدرت باشد.

ایلینا سوبونینا تحلیلگر مسائل خاورمیانه در انستیتوی مطالعات استراتژیک در مسکو که به کرملین مشاوره ارائه می‌دهد، می‌گوید: «تا کنون تغییری در موضع سوریه در قبال اسد نمی‌بینم، موضع همان است، چه دلیلی برای تغییر وجود دارد؟»

در مقابل، رسانه‌های رسمی روسیه که از سیاست‌های کرملین پیروی می‌کنند می‌گویند که مسکو بر حمایتش از اسد می‌افزاید و سعی می‌کند روزنه‌ها را در برابر تلاش‌های آمریکا برای بحث بر سر آینده او، ببندد.

دمتری کیسلیوف مجری یکی از برنامه‌های اصلی سیاسی-خبری می‌گوید که سفر ناگهانی سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه به سوریه، حاوی پیامی به واشینگتن برای پایان دادن به فشار بر مسکو در مساله آینده بشار اسد است.

فیودور لوکیانوف کارشناس سیاست خارجی نزدیک به کرملین که مسائل مربوط به روسیه را در نشریه گوبال افیرز می‌نویسد، می‌گوید در دولت روسیه، درباره آینده اسد بحث شد و بر این باور است تصمیم‌هایی گرفته شد که روزی به اجرا درخواهد آمد.

او در عین حال خاطرنشان کرد که موضع کنونی روسیه، صبر تا روشن شدن مسیر آینده اوضاع است؛ کرملین می‌خواهد بداند چه کسی رئیس جمهوری ایالات متحده خواهد شد و رسیدن به جانشینی مقبول برای اسد، زمان بر است.

لوکیانوف تاکید می‌کند: «چگونه بدانیم که در صورت کناره‌گیری اسد، نظام به صورت کامل فرونخواهد پاشید؟ این خطر وجود دارد».

کرملین می‌گوید هزاران روس و شهروندانی از اتحادیه جماهیر شوروی سابق بهگروه دولت اسلامی موسوم به داعش پیوسته‌اند و شکست آن‌ها در سوریه و عراق برای جلوگیری از بازگشتشان به کشور و انجام عملیاتی در آن، ضروری است.

کرملین، اسد را که پدرش هم‌پیمان مسکو دو دوره اتحاد جماهیر شوروی هم بود، شریکی اصلی در این نبرد می‌داند.

آندره کورتنوف مدیرکل شورای روسی امور بین‌الملل که روابط نزدیکی با وزارت امور خارجه روسیه دارد می‌گوید که در محافل سیاست خارجی مسکو، همدلی با اسد به عنوان شخص وجود ندارد.

او می‌افزاید که مسکو می‌خواهد طرفی پیروز در این بحران باشد و اسد در حال حاضر، بخشی از این معادله است.

او می‌گوید: «باید طرف دیگر سکه را هم دید، روسیه به خاطر روابطش با نظام سوریه مهم است، اگر این رابطه را قربانی کند، ممکن است دیگر طرفی در ماجرا نباشد».

تارجا کرونبرگ وزیر سابق در دولت فنلاند و کارشناس مسائل روسیه می‌گوید:‌«روسیه ممکن است به توافقی برای کناره‌گیری اسد از قدرت موافقت کند در صورتی که بخش‌هایی اصلی از ساختار نظام در سوریه حفظ شود و در مقابل، سیاستمدارانی از اپوزیسیون در این ساختار ادغام شوند».

اما به هر حال توافقی از این دست، آسان و سریع نخواهد بود.

کرونبرگ می‌گوید:‌«سوال اصلی اکنون این است که چگونه می‌توان در عین ایجاد ثبات، تغییر هم ایجاد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید