.
.
.

«یگان‌های اطلاعاتی ترکیه پیشتر درباره حمله احتمالی به فرودگاه آتاتورک هشدار داده بودند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبکه خبری «دوگان» ترکیه گزارش داد که یگان‌های اطلاعاتی این کشور، پیشتر، درباره احتمال حمله به فرودگاه بین‌المللی آتاتورک شهر استانبول، هشدار داده بودند.

بنا بر این گزارش که روز پنجشنبه ۳۰ ژوئن پخش شد، یگان‌های اطلاعاتی ترکیه حدود ۲۰ روز پیش در نامه ای به تمام نهادها درباره حمله احتمالی در استانبول در اوایل ژوئن، هشدار داده بودند.

براساس این گزارش، نام مکان‌های مورد هدف به همراه این نامه ارسال شده بود و در آن نام فرودگاه آتاتورک استانبول هم آمده بود.

برپایه آخرین آمار منتشره از سوی مقام‌های ترکیه، شمار تلفات سه حمله انتحاری روز پنجشنبه ۱۸ ژوئن به فرودگاه بین‌المللی آتاتورک، به ۴۳ کشته رسید.

این برای نخستین بار در تاریخ ترکیه است که یک فرودگاه هدف حمله قرار می‌گیرد.

در این حملات سه مهاجم انتحاری پیش از رسیدن به گیت بازرسی فرودگاه، بمب‌های همراه خود را منفجر کردند. یکی از مهاجم انتحاری که ویدیوی‌اش منتشر شده، ابتدا اقدام به تیراندازی به سمت حاضران در فرودگاه می‌کند، سپس در اثر اصابت گلوله شلیک شده از سوی یکی از نیروهای امنیتی، روی زمین می‌افتد و پس از ۲۰ ثانیه، خود منفجر می‌کند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است، اما مقام‌های ترکیه و مسئولان اطلاعاتی آمریکایی می‌گویند که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، مظنون اول این حملات است.

بنعالی نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که تحقیقات درباره حمله تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول به زودی منتشر خواهد شد.

او در کنفرانس خبری مشترک با همتای آلبانیایی‌ خود تاکید کرد که اهداف گروه‌های تروریستی قتل و اطاعت از اوامری است که دریافت می‌کنند این سازمان‌ها ابزاری دست برخی گروه‌ها هستند.

نخست وزیر ترکیه گفت:‌ «حمله به بزرگترین فرودگاه ترکیه نشان داد که ترکیه نیاز شدیدی به اتخاذ تدابیر امنیتی بیشتر در داخل فرودگاه‌هایش دارد و دولت تصمیم گرفته تعداد نیروهایش را بیشتر کند. تحقیقات ادامه دارد و اما احتمال دست داشتن داعش بیشتر است».