.
.
.

پیشروی نیروهای عراقی به سمت پایگاه مهم هوایی تحت تصرف داعش در جنوب موصل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش عراق اعلام کرد که از راه شماری از روستاهای تحت تصرف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش پیشروی کرده و به سمت فرودگاهی که می‌توان از آن به عنوان پایگاهی برای حمله به موصل استفاده کرد، در حال حرکت است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک افسر بلندپایه شرکت کننده در عملیات گفت که نیروهای ارتش و سازمان مبارزه با تروریسم، روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن موفق به آزادسازی روستای تلول الباج واقع در ۲۶۰ کیلومتری شمال بغداد شدند.

او افزود که حملات هوایی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا، در مقابله با حملات داعش که از خودروهای بمب‌گذاری شده استفاده می‌کند، یاری رسان است. او با بیان این که دو طرف تلفات انسانی داشتند تاکید کرد که اکثر شبه‌نظامیان داعش به بیابان فرار کردند.

مسئولان نظامی می‌گویند که نیروهای عراقی به ۴۵ کیلومتری پایگاه هوایی القیاره رسیدند. عملیات القیاره کمتر از دو هفته پیش از شهرک بیجی آغاز شد؛ شهرکی که بزرگترین پالایشگاه نفت عراق در آن قرار دارد. بازپس‌گیری یک پالایشگاه نفت دیگر در نزدیکی قیاره که ظرفیت تولیدی روزانه آن ۱۶ هزار بشکه است، می‌تواند ضربه مالی سختی به گروه داعش بزند.

بازپس‌گیری فلوجه در هفته‌ای که گذشت باعث بالا رفتن نیروهای عراقی شد. پس از دو سال از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط شبه‌نظامیان داعش، اکنون حمله‌ای بزرگ برای باز پس گیری مناطق از دست رفته با مشارکت شماری از طرف‌ها آغاز شده است. حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق متعهد به بازپس‌گیری موصل در سال جاری شده است.