.
.
.

روحانی خواستار روشن شدن نحوه برخورد قوه قضائیه با عاملان حمله به سفارتخانه‌های خارجی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی می‌گوید مردم می‌خواهند بدانند قوه قضائیه چگونه با کسانی که به سفاتخانه‌‌های خارجی حمله کردند، برخورد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حسن روحانی سه شنبه ۲۸ ژوئن در همایش گرامی‌داشت هفته قوه قضاییه با اشاره به این که عاملان و آمران حمله به سفارت یک کشور روشن هستند، اظهار کرد: «مردم منتظرند ببیند چگونه اجرای حکم این افراد خودسر به سمع و نظر آنها می‌رسد».

به نظر می‌رسد منظور روحانی، عاملان حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد باشد. پس از آن‌که احکام قضایی عاملان فعالیت‌های تروریستی در سعودی از جمله شیخ نمر النمر و تعدادی از وابستگان به القاعده اجرا شد، معترضانی در ایران به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی حمله کردند.

در پی این حادثه، سعودی و ۶ کشور عربی دیگر، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند. تعدادی دیگر از کشورها نیز اقدام به کاهش سطح مناسبات دیپلماتیک خود با تهران کردند.

حسن روحانی در سخنرانی خود افزود: «هر کشوری مسئولیت تامین امنیت سفارت‌خانه‌های خارجی را دارد و امنیت آن را بر دوش گرفته است. اگر مردم ما نسبت به این گونه مسائل به خوبی و با شفافیت اطلاع پیدا کنند، و بدانند قوه قضاییه چه کرده است به همان نسبت اعتماد مردم و اعتماد جهانی به دستگاه قضایی بیشتر می‌شود».

رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه قوه قضاییه پیش از رسیدگی به شکایات مردم باید مورد اعتماد جامعه باشد خاطر نشان کرد:‌ «هر مقدار اعتماد مردم به قوه قضاییه بیشتر شود در آن جامعه امنیت قضایی هم بیشتر می‌شود. ممکن است یک قوه قضاییه سالم در کشوری فعال باشد، اما از نظر مردم اعتماد آور نباشد، این یعنی مهمتر از قضاوت ، نحوه بیان فعالیت قوه قضائیه، و شفافیت کار قضایی برای جلب اعتماد مردم است».

روحانی در ادامه افزود: «مردم می‌خواهند بدانندچگونه اموال مردم پول بیت‌المال، و پول نفت را عده‌ای به تاراج بردند. و این اقدام چگونه سازماندهی شده؟ چه کسانی مجوز صادر کردند؟ این پول چگونه در اختیار این افراد قرار گرفته است. این پول کجا رفته و کجا مصرف شده است؟»

در سال‌های اخیر، رسوایی‌های فساد زیادی در ایران فاش شده است. از فساد ۳۰ هزار میلیارد تومانی در سامانه بانکی ایران که به «فساد بزرگ» شهرت یافت، تا پرونده بابک زنجانی، تاجر نفتی که هم‌اینک در زندان به سر می‌برد. با وجود صدور برخی از احکام و اجرای بخشی از آن‌ها، اما هنوز جزئیات پرونده‌ها روشن نشده و برخی نام‌های مسئولان بزرگ که در این پرونده‌ها مطرح شده، مورد بازخواست قرار نگرفته‌اند.

روحانی تاکید کرد: «آنچه برای مردم مهم است ختم این سوالات است. قوه قضاییه هم باید پرونده‌ها را ختم کند و هم به این سوالات پاسخ دهد که نتیجه این عمل جلب اعتماد بیشتر مردم نسبت به دستگاه قضاست، اما اگر اعتماد مردم به نظام حاصل نشود، یا این اعتماد تضعیف شود بی تردید ما بزرگترین سرمایه خود یعنی سرمایه‌ی اجتماعی را از دست داده‌ایم».