.
.
.

دو انفجار انتحاری فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در استانبول ترکیه را لرزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شامگاه سه‌شنبه ۲۸ ژوئن، دو انفجار انتحاری و به دنبال آن تیراندازی، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در شهر استانبول ترکیه را لرزاند.

وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده بود که تلفات اولیه انفجارهای فرودگاه بین‌المللی آتاتورک، 10کشته و 60 زخمی است اما در آخرین گزارش استاندار استانبول اعلام کرد که شمار کشته شدگان انتحاری فرودگاه بین‌المللی آتاتورک، به 28 تن رسید. او همچنین می‌گوید که 3 مهاجم انتحاری، عامل حملات فرودگاه بودند.

ساعاتی پس از انفجار، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری با نخست وزیر و فرمانده ارتش ترکیه تشکیل جلسه داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول گزارش کرده است که مهاجمان انتحاری در ورودی سالن فرودگاه آتاتورک پیش از عبور از دروازه بازرسی امنیتی، خود را منفجر کردند.

این مقام مسئول می‌افزاید که نیروهای امنیتی به دو مهاجم انتحاری مضنون شدن و برای دور کردن مردم از آن‌ها، اقدام به تیراندازی کردند.

برخی از گزارش‌های تایید نشده از تیراندازی یک مهاجم با اسلحه کلاشنیکف در سالن فرودگاه خبر داده‌اند. همچنین خبرهای تایید نشده‌ای می‌گوید که افرادی مسلح پس از درگیری با نیروهای امنیتی از محل حادثه فرار کردند.

همچنین شبکه خبری سی ان ان ترک به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که از سمت پارکینگ فرودگاه، به سمت نیروهای امنیتی تیراندازی شده است.

پیش از رسیدن آمبولانس‌ها، تاکسی‌ها اقدام به انتقال برخی از زخمی‌ها به بیمارستان‌ها کردند. نیروهای امنیتی بر گرد فرودگاه حلقه امنیتی ایجاد کردند و برخی از پرواز‌هایی که قصد داشتند در فرودگاه آتاتورک بنشینند، به فرودگاه‌های دیگر ترکیه تغییر مسیر دادند.

مقام‌های رسمی تا کنون موضعی رسمی در خصوص این حوادث اعلام نکرده‌اند. این برای نخستین بار است که فرودگاهی در ترکیه هدف حمله قرار می‌گیرد. تا لحظه نوشتن گزارش نیز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

در ماه‌های گذشته، ترکیه به ویژه استانبول شاهد حملات خونبار مختلفی بوده است که توسط گروه داعش یا گروه‌های کُرد انجام شده است. آخرین این حملات، حدود سه هفته پیش، در نزدیکی‌های میدان تقسیم شهر استانبول روی داد.