فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اسراییل و ترکیه روابط کامل دیپلماتیک را از سرگرفتند

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  اسراییل و ترکیه موافقت کردند به 6 سال دشمنی مابین خود پایان دهند و روابط کامل دیپلماتیک را برقرار کنند. بر اساس این توافق اسراییل موافقت کرده تا به محاصره نوار غزه پایان دهد.

  به گزارش والستریت ژورنال، مقامات دو کشور روز یکشنبه در رم گفتند که توافق حاصل شده و آن را رسما روز دوشنبه اعلام می‌کنند.

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل روز یکشنبه به رم رفت تا با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که از ایتالیا دیدن می کند در این باره مذاکره کند.

  نتانیاهو صبح دوشنبه در یک نشست خبری در رم گفت این گامی مهم در عادی سازی روابط دو کشور است که می تواند "پیامدهای بسیاری" از نظر اقتصادی برای اسراییل داشته باشد. او در این باره توضیح بیشتری نداد.

  کری هم گفت: "این اقدامی مثبت است که ما خواستار آن هستیم. ما امیدواریم که دیگران هم همین راه را ادامه بدهند."

  بر اساس این توافق ترکیه می تواند کمک های انساندوستانه خود به نوار غزه را از طریق بندر اسدود در اسراییل ارسال نماید. ترکیه قرار است که یک بیمارستان 200 تختخوابی، نیروگاه برق و چندین ساختمان مسکونی در نوار غره بسازد. ترکیه همچنین بر اساس این توافق قرار است که پروژه های عمرانی بسیاری را در کرانه باختری اجرا کند.

  یک مقام ترک روز دوشنبه گفت که هم دولت فلسطین و هم حماس از این توافق پشتیبانی کرده اند.

  بر اساس این توافق دو کشور ترکیه و اسراییل روابط نظامی خود را از سر می گیرند و سفیران دو کشور به پایتخت های کشور مقابل باز می گردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران