.
.
.

غزه.. سپاه قدس از گروه جهاد برای توسعه نفوذ ایران استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، در تلاش برای قبضه کردن نوار غزه فلسطین است و "اسب تروآ" این بار، جنبش جهاد اسلامی است که پس از گروه‌های صابرین و حماس، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هواداران ایران در غزه، اکنون در حال «پُز» دادن هستند و از تکرار سخنان یک روحانی شیعه عراقی با نام جلال الدین الصغیر استفاده می‌کنند که چند سال پیش گفته است، در غزه به برکت کمک‌های ایران، همه چیز شیعی است «حتی موشک».

نخستین پدیده‌های تشیع در غزه، در سازمان‌های پشتیبانی شده از سوی ایران دیده شد آن هم پس از سال‌ها از سیطره حماس بر نوار غزه و به طور مشخص در سال ۲۰۱۱ در منطقه بیت لاهیا در شمال منطقه.

اهالی غزه می‌گویند گروه الصابرین زیر پرچم «مقاومت» با حمایت گروه جهاد اسلامی و چشم پوشی گروه حماس حاکم فعالیت می‌کند.

هشام سالم مسئول و بنیانگذار گروه صابرین که از سوی ایران حمایت می‌شود، بارها درباره نزدیکی و گرمی روابط با حماس سخن گفته است.

اکنون تحول اصلی نسبت به سال‌های گذشته این است که فرماندهان سپاه قدس در تلاش برای افزایش نفوذ خود در غزه، تنها بر هم‌پیمانان سنتی خود همچون حماس اتکا نمی‌کنند، یا این‌که مثل قبل به دنبال تشکیل گروه مسلح تابع خود همچون صابرین نیستند، بلکه در پی آن هستند تا گروهی همچون جهاد را، به گروه رهبری شده توسط شخصیت‌های گرویده به مذهب شیعه تبدیل کنند تا پیروی‌شان از ایران، به ارتباط مذهبی تبدیل شود و کمک‌های مالی و نظامی تهران هم بنا به خواسته‌های سپاه قدس هزینه شود.

حماس پی‌گرد افراد گرویده به مذهب تشیع را در نوار غزه و گروه صابرین را در نوار غزه پس از ازسرگیری ارتباطش با ایران متوقف کرد.

ایران ادامه کمک‌های خود به حماس و جهاد را به بازکردن درهای غزه به روی فعالیت گروه‌های پیرو ایران از لحاظ مذهبی و پیرو سپاه قدس از لحاظ سیاسی و نظامی، منوط کرده است.

فلسطینی‌ها، گروه جهاد اسلامی را متهم می‌کنند که اخیرا، با حمایت از طرف‌های شیعه موافقت کرده تا دریافت کمک‌های ایران را تضمین کنند.

اکنون رهبران حماس در نوار غزه، از اولویت رابطه با ایران دفاع می‌کنند و از گروه صابرین حمایت می‌کنند. جهاد نیز در آستانه تبدیل شده به گروهی پشتیبانی برای صابرین است تا خود به گروهی همچون صابرین تبدیل شود.