فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شورای امنیت خواستار حمایت دولت عراق از غیرنظامیان فلوجه شد

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه، در واکنش به انتشار اخبار و تصاویر درباره تعرض به برخی غیرنظامیان در فلوجه، دولت عراق را به حمایت از شهروندان در برابر هرگونه اقدامات انتقام جویانه ملزم کرد.

  فرانسوا دلاتر، نماینده فرانسه که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، با اشاره به نیروهای حشد شعبی، تاکید کرد، دولت عراق باید مانع از ارتکاب هرگونه تهدید یا حرکت انتقام جویانه علیه غیرنظامیان فلوجه از سوی گروه‌های شبه نظامی شود.

  شورای امنیت سازمان ملل با ابراز نگرانی نسبت به شرایط انسانی در فلوجه، همه طرف‌ها را به پایبندی به تعهداتشان، براساس قانون بین المللی حقوق بشر فراخواند.

  هیئت وزیران عراق روز گذشته نیز خواهان کمک به تامین کلیه نیازهای آوارگان فلوجه و دیگر مناطق آزاد شده، تلاش برای بازگرداندن وضعیت این مناطق به حالت طبیعی و برقراری امنیت در این شهرها و فراهم کردن امکانات برای بازگشت ساکنان به منازلشان شد.

  دولت عراق در ادامه بر لزوم حضور مسئولان و پیگیری میدانی شرایط آوارگان و خواسته‌هایشان تاکید و موافقت خود را با راه‌اندازی کمپینی ملی برای حمایت از آوارگان و جبران خسارت آسیب دیدگان در استان الانبار اعلام کرد.

  پیشتر ایالات متحده آمریکا از اختصاص 20 میلیون دلار برای کمک به آوارگان عراقی که جنگ در فلوجه آنها را آواره کرده، خبر داده بود.

  جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که این کمک‌ها تنها بخش کوچکی از یک مجموعه بزرگ هستند و به زودی از طریق کمیساریای عالی امور پناهندگان کمک‌های دیگری جهت برپایی از اردوگاه‌ هایی برای اسکان آوارگان اعلام خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران