فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل: گزارش‌ها و ویدیوهای جدیدی از تعرض به غیر نظامیان فلوجه به دست آمده است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  سازمان ملل متحد چهارشنبه ۲۲ ژوئن اعلام کرد که گزارش‌های تازه‌‌ای از «نقض شدید حقوق بشر» که غی نظامیان فراری از فلوجه به دست شبه‌نظامیان حامی دولت عراق در معرض آن قرار گرفته‌اند، به دست آورده است.

  پس از مرور حدود یک ماه از آغاز حمله به فلوجه، نیروهای عراقی در تلاشند مناطق باقی‌مانده در شمال و غرب شهر را از شبه‌نظامیان داعش باز پس بگیرند.

  هزاران غیرنظامی از این شهر که اکثر ساکنان آن سنی هستند فرار کرده‌اند. استاندار الانبار هفته پیش گفت ۴۹ مرد از غیرنظامیان سنی پس از آن‌که خود را به شبه‌نظامیان شیعه تسلیم کردند، اعدام شدند و بیش از ۶۰۰ تن ناپدید شده‌اند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که دو فیلم ویدیوی جدید از تعرض به غیرنظامیان در فلوجه به دست آورده است.

  بنا بر این گزارش، در دو فیلم ویدیویی، «جنایتکاران» لباس نظامی به تن دارند و هنوز مشخص نیست به کدام گروه وابسته هستند.

  سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید که از چند منبع، گزارش‌های حاکی از این تعرض‌ها و نقض حقوق بشر، به دست آمده است.

  پیشتر سازمان ملل متحد از دولت عراق خواسته بود درباره گزارش‌های حاکی از نقض حقوق بشر که می‌تواند باعث تشدید تنش فرقه‌ای در عراق بشود، تحقيق كند. گزارش‌ها حاکی از آن است که شماری از نظامیان در این رابطه دستگیر شدند.

  یوسف الکلابی سخنگوی شبه‌نظامیان شیعه موسوم به حشد الشعبی، این گزارش‌ها را «دروغ» توصیف کرده است. این در حالی است که علاوه بر گزارش‌های شاهدان عینی، فیلم‌هایی ویدیویی از شکنجه و قتل غیرنظامیان توسط نیروهای حشد الشعبی منتشر شده است.

  این مساله اعتراض آیت‌الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق را هم در پی داشت. او در این باره گفته است: «هنگامی که داعش و حامیانش به شهرهای عراق حمله کردند و دست به کشتار و فساد زدند، بر وجوب دفاع از نفس و مقدسات در برابر بیگناهان به عنوان واجب کفایی فتوا دادم و نه برای جنگ با برادرانمان از اهل تسنن.. شما امروز هنگامی که در رمادی و دیگر شهرها می‌جنگید، برای دفاع از برادرانتان نبرد می‌کنید تا آن‌ها را از داعش رها کنید، شما فاتح نیستید، بلکه جان‌ها و خون‌های خود را برای یاری رساندن به برادرانتان در برابر متجاوزان فدا می‌کنید».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران