.
.
.

سفر غیر منتظره وزیر دفاع روسیه به دمشق و ملاقات وی با اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر دفاع روسیه برای ملاقات با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و همچنین بازدید از پایگاه هوایی این کشور در لاذقیه به دمشق سفر کرده است.

این اولین سفر غیرعلنی یک مقام بلند پایه روس به دمشق است که از زمان آغاز انقلاب مردم سوریه در سال 2011 صورت می گیرد .

وزارت دفاع روسیه بعد از ظهر شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، سرگئی شویگو برای گفت وگو با بشار اسد به دمشق سفر کرده است.

در اطلاعیه وزارت دفاع آمده است، شویگو و اسد در باره گسترش روابط نظامی، همکاری دو کشور در جنگ علیه «گروه‌های تروریستی» با هم گفت وگو کردند.

به گزارش العربیه إيگور كوناشينكوو، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت، شویگو در این سفر با نظامیان این کشور که در پایگاه هوایی این کشور در استان لاذقیه مستقر هستند، ملاقات و در باره شرایط جنگ در سوریه با آنها به تبادل نظر پرداخت .

وزیر دفاع روسیه، همچنین از سیستم موشکی «اس 400» پدافند هوایی مستقر در منطقه «حمیمیم» که از پایگاههای این کشور حفاظت می کند، بازدید کرد.

روسیه از 30 سپتامبر سال گذشته به بهانه مبارزه علیه گروه‌های تندرو تروریستی برای کمک نظامی به رژیم اسد به طور علنی وارد جنگ علیه مخالفان بشار اسد در مناطق مختلف سوریه شد.

نیروی هوایی روسیه طی این مدت بیشتر مواضع نیروهای معتدل مخالف اسد و مناطق مسکونی آنها را مورد هجوم قرار داده است.

پس از کشتار مردم غیر نظامی و بمباران بیمارستان پزشکان بدون مرز در حلب توسط نیروی هوایی اسد و روسیه اعتراضات گسترده از سوی نهادهای بین المللی علیه مسکو صورت گرفت.

پس از بالا گرفتن اعتراضات بین المللی علیه بمباران بیمارستان‌ها، آمریکا و روسیه در ماه فوریه برای برقراری آتش بس در سوریه به توافق رسیدند اما این آتش بس چندین بار توسط نیروهای اسد و شبه نظامیان حامی او شکسته شد.

کارشناسان نطامی می گویند، آتش بس در حلب تا حدودی به کاهش درگیری‌ها کمک کرده است، اما جنگ در برخی مناطق ادامه یافته است.

از سوی دیگر پنتاگون، با ابراز "نگرانی عمیق" از حملات روسیه به مخالفان معتدل سوریه که با واشنگتن در جنوب سوریه علیه داعش می جنگند، به شددت اعتراض کرده است.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز شنبه در یک کنفرانس ویدئویی با مسکو گفت که مقامات نظامی آمریکا "نگرانی عمیق خود را در مورد حمله روسیه به نیروهایی که با داعش در حال جنگ هستند و از سوی نیروهای ائتلاف بین المللی حمایت می شوند.

روز پنجشنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا در اعتراض به بمباران مواضع سوری‌های معتدل توسط روسیه گفت صبر آمریکا در برابر روسیه و رژیم اسد هم حدی دارد.برخی کارشناسان اظهارت تند کری را نوعی تهدید تلقی کردند.