.
.
.

عراق آغاز عملیات آزادسازی استان نینوا و موصل را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالقادر العبیدی، وزیر دفاع عراق، روز شنبه 18 ژوئن اعلام کرد که مرحله دوم عملیات نظامی ارتش عراق برای آزادسازی استان نینوا و شهر موصل آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه العبیدی در یک تماس تلفنی گفته است، ارتش عراق بامداد شنبه ساعت 2 به وقت گرینیچ عملیات آزادسازی استان نینوا بویژه شهر بزرگ موصل را آغاز کرده است.

او افزود، هدف ارتش عراق از این عملیات آزاد سازی منطقه «القیاره» استفاده از آن برای پیشروی به سوی شهر موصل و آزاد سازی این شهر از تروریست های داعش است.

منطقه «القیاره» یکی از مناطق استراتژیک نظامی است که در نزدیکی موصل واقع شده است این منطقه دارای یک فرودگاه نظامی است که می تواند برای حمله به داعش در موصل مورد استفاده قرار گیرد.

عملیات جدید ارتش عراق در سوی استان نینوا ساعاتی پس از اعلام آزادسازی بخش بزرگی از فلوجه توسط حیدر عبادی آغاز می شود.

در همین حال فرماندهی مشترک نیروهای عراق در بیانیه‌ای خطاب به مردم این کشور گفت:« نیروهای مسلح شما در این ساعات پیشروی خود را به سمت شمال صلاح الدین و جنوب موصل آغاز کرده است».

در این بیانیه آمده است که عملیات با مشارکن نیروهای مبارزه علیه تروریسم، لشکر 9 زرهی، گردان‌های عملیاتی صلاح الدین، گردان‌های عملیاتی نینوا، بسیج عشایری، گردان‌های تجهیزات نظامی نیروی هوایی ارتش و نیروی هوایی ائتلاف بین المللی آغاز شده است

هسته رسانه‌ای جنگ، (الاعلام الحربی) گزارش داد که نیروهای در حال پیشروی ارتش عراق موفق شدند دو خودروی بمب گذاری شده متعلق به داعش که با هدف منع پیشرفت نیروهای عراق در روستای عکاب واقع در شمال بیجی تهیه شده بود، منفجر کردند.

در همین حال احمد عبدالله عبد استاندار صلاح الدین گفت که این عملیات همچنین برای آزادسازی شهر الشرقاط واقع در 300 کیلومتری شمال بغداد آغاز شده است.

الشرقاط آخرین شهری است که در استان صلاح الدین هنوز در دست داعش باقی مانده است.