.
.
.

مصر...حبس ابد برای مرسی و اعدام برای 6 نفر به اتهام جاسوسى برای بیگانگان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری مصری روز شنبه 18 ژوئن گزارش داده‌اند که دادگاه بررسی پرونده محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر، که امروز در دانشکده پلیس در قاهره تشکیل شد، وی را به اتهام جاسوسی به نفع دولت قطر به حبس ابد محکوم کرد.

این حکم پس از مشاوره با «دار الافتاء» که نهادی رسمی برای صدور فتوا در مصر است، تثبیت شد.

دادگاه همچنین از محکومیت 6 نفر به اعدام به اتهام جاسوسی و انتقال برخی مدارک مربوط به امنیت ملی مصر، خبر داد.

حکم اعدام این 6 نفر که به خیانت به وطن متهم شده‌اند از سوی مفتی مصر تایید شده است.

قاضی هنگام قرائت حکم مرسی و دیگر متهمان به جاسوسی، گفت:«خیانت به میهن بیشتر از چیز دیگری برای انسان شرم آور است خیانت به وطن مانند خیانت به ناموس و شرف است. هیچ عقیده‌ای یا ایدئولوژی نمی تواند خیانت را توجیه کند، هر بهانه‌ای که برای خیانت داشته باشی قابل قبول نیست. هیچ چیزی نمی تواند گناه خیانت به وطن را پاک کند».

قاضی افزود:« تمام روایت‌های شرعی و متون فقهی نیز از انسان را از خیانت به وطن بمنع می کند،بزرگی این جرم چنان است کهفرد را در دنیا و آخرت مورد پیگرد قرار می دهد».

در 7 ماه مه دادگاهی جنایی مصر پرونده 6 تن از متهمان در پروند جاسوسی را برای تایید به مفتی ارسال کرده بود وپس از رای مفتی امروز 18 ژوئن دادگاه بوسیله یکی از قضات طی نطقی حکم متهمان را رسما اعلام کرد.

محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر است که به دنبال اعتراضات گسترده مردم مصر توسط ارتش از قدرت برکنار شد وی بعدها به اتهام دز اطلاعاتی مهم به قطر به حبس ابد محکوم شد. تعدادی از دستیاران وی از رهبران اخوان المسلمین که متهم این پرونده بودند، نیز به اعدام محکوم شدند. مرسی خود نیز در ابتدا توسط دستگاه قضایی مصر به اعدام محکوم شده بود.

مرسی در ابتدا به اتهام جاسوسی و فرار از زندان به اعدام محکوم شده بود. در پی صدور این حکم، دادگاه پرونده وی و 104 تن دیگر از متهمین را برای تأیید نهایی به مفتی مصر ارجاع داد. از جمله دیگر متهمینی که برای آن ها حکم صادر شده، می توان محمد بدیع، خیرت الشاطر و 120 تن دیگر اشاره کرد.

گفتنی است در جریان تحولات سال 2011 مصر، مرسی و دیگر اعضای اخوان از زندانی در این کشور گریختند. همین موضوع سبب شد پس از سقوط مرسی از قدرت، اتهاماتی از جمله تخریب ساختمان زندان، قتل و تلاش برای قتل نگهبانان زندان و غارت اموال دولتی متوجه آن ها شود. همچنین مرسی متهم است که از طریق ارتباط با خارجی ها، به جاسوسی برای آن ها پرداخته و امنیت ملی مصر را به خطر انداخته است.