.
.
.

محمد بن سلمان با اوباما در کاخ سفید دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه در کاخ سفید از شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولی ولیعهد سعودی استقبال کرد.

در این دیدار، دو طرف روابط ویژه تاریخی میان دو کشور را مورد بحث بررسی قرار دادند.

اوباما در این دیدار، بر پایبندی ایالات متحده آمریکا به ادامه همکاری با پادشاهی سعودی جهت خدمت به منافع دو کشور، و همکاری با ریاض برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه و رویارویی با چالش‌های موجود تاکید کرد.

در این دیدار همچنین به چشم‌انداز اقتصادی و توسعه پادشاهی عربی سعودی اشاره شد. اوباما همچنین بر استقبال ایالات متحده آمریکا از چشم‌انداز 2030 پادشاهی و برنامه‌های اقتصادی سعودی و نیز تقویت همکاری با این کشور این زمینه تاکید کرد.

ولی ولیعهد سعودی روز گذشته با شماری از مقامات بلندپایه آمریکا از جمله اشتون کارتر، وزیر دفاع این کشور دیدار و گفتکو کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان در این دیدار اظهار داشت: پادشاهی سعودی با درک شرایط حساس منطقه‌ای بر رویارویی با تروریسم و خطرات درگیری‌های ناشی از آن تاکید می کند.

محمد بن سلمان گفت:«ایالات متحده آمریکا در مبارزه با تروریسم در کنار سعودی قرار گرفته است».

ولی ولیعهد سعودی افزود:« من امروز در این شرایط بسیار حساس به کشور همپیمان سعودی آمده‌ام. منطقه ما در حال حاضر در برابر خطرات بسیار زیادی قرار گرفته است ما خطرهایی مانند تروریسم، بی ثباتی برخی کشورها و دخالت‌ برخی کشورهای منطقه در امور داخلی دیگر کشورها روبرو هستیم».

وی بیان داشت:« ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای مقابله با خطراتی که ممکن است به طور کلی جهان را تحت تاثیر قرار دهد، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. ما نیز به نوبه خود برای مقابله با این مشکلات با جدیت تمام تلاش می کنیم».

ولیعهد سعودی روز چهارشنبه گذشته نیز، با پال رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن دیدار کرد.

در این دیدار، همکاری میان دو کشور در شماری از زمینه های مشترک و راههای توسعه آنها، و نیز برخی از مسائل مورد علاقه مشترک تبادل نظر شد.

بحران های سوریه، لیبی، یمن و تهدید های ایران از جمله موضوعاتی است که در این دیدار مورد بررسی قرار گرفت.

دیدار ولی ولیعهد سعودی با رئیس جمهوری آمریکا