فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مسرور بارزانی: پس از شکست داعش باید عراق تقسیم شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک مقام مسئول بلندپایه در کردستان عراق می‌گوید که پس از شکست گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، عراق باید به سه بخش شیعه، سنی و کُرد تقسیم شود تا جلوی خونریزی بیشتر گرفته شود.

  نیروهای عراقی، شبه‌نظامیان داعش را از برخی از کشورهای اصلی که در سال ۲۰۱۴ تصرف کرده بودند، بریون راندند. آن‌ها هم‌اکنون در پی باز پس گیری شهر موصل هستند که بزرگترین شهر تحت تصرف داعش است. احتمال دارد که آزاد سازی داعش، آغازی برای پایان گروه داعش و خلافت اعلام شده توسط آن باشد.

  اما حتی با از میان رفتن خطر داعش، شکاف‌های عمیق در عراق باقی خواهند ماند. خشونت مذهبی که از چند سال پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد و توافق برای تقسیم قدرت در بغداد، تنها ناخرسندی، جمود و فساد در پی داشته است.

  مسرور بارزانی رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان عراق و فرزند مسعود بارزانی رئیس این اقلیم گفته است: «بی اعتمادی به حدی رسیده که عراقی‌ها دیگر نمی‌توانند زیر یک سقف زندگی کنند».

  مسرور بارزانی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه کرده، افزود: «فدرالیسم در عراق نتیجه نداده، از این رو یا باید به سمت نظام کنفدرالیسم پیش رفت یا استقلال کامل... اگر سه کشور کنفدرال داشته باشیم، سه پایتخت مساوی خواهیم داشت که هیچ‌کدام بر دیگری برتری ندارد».

  کُردها، گام‌هایی هم برای رسیدن به آرزویشان در استقلتل از عراق برداشته‌اند. کُردهای عراق دولتی خودگردان دارند و نیروهای نظامی‌شان، «پیشمرگه»‌ نامیده می‌شوند. این نیروها با شبه‌نظامیان داعش در حال نبرد هستند و در این نبرد، از حمایت ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا برخوردارند.

  مسرور بارزانی گفته است:‌«باید سنی‌ها در استان‌هایی که در آن‌ها اکثریت هستند، اختیارات کامل داشته باشند».

  پیشتر مسعود بارزانی خواهان برگزاری همه‌پرسی بر سر استقلال اقلیم کردستان شده بود. این در حالی است که این اقلیم، تنش‌هایی مالی با دولت مرکزی عراق دارد.

  دولت مرکزی عراق، پرداخت بودجه مشخص شده برای اقلیم کردستان را متوقف کرد تا این اقلیم را مجبور به فروش نفت مناطق تحت کنترل خود از راه دولت مرکزی کند.

  منطقه نفت‌خیز کرکوک، یکی از مهم‌ترین چالش‌ها میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان است. کُردها این منطقه را از آن خود می‌دانند در حالی که دیگر بخش‌های عراق، این مساله را نمی‌پذیرند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران