فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حزب الله با نفی ادعای اسد: قانون اساسی جدید روسیه برای سوریه حقیقت دارد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روزنامه الاخبار یکی از روزنامه‌های وابسته به حزب الله لبنان در شماره روز جمعه 17 ژوئن نوشت، که نسخه‌ای از قانون اساسی پیشنهادی روسیه برای سوریه را در دست دارد.

  روزنامه حزب الله در حالی این خبر را منتشر کرده که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اخیرا در مصاحبه‌ای مسئله پیشنهاد قانون اساسی جدید توسط روسیه برای سوریه را تکذیب کرده است.

  رسانه های حزب الله لبنان برای دومین بار اچعای اسد را تکذیب می کنند. این روزنامه با اعلام اینکه نسخه‌ای از این پیشنهاد را در دست دارد نوشت سوری ها مسائل و ابهامات زیادی روی قانون اساسی مورد پیشنهاد روسیه دارند.

  این روزنامه نوشت:«نسخه‌ای از این قانون اساسی که ملاحظات رژیم سوریه با دست خط بر آن نوشته شده را در دست دارد».

  روزنامه با دفاع از حزب الله لبنان در برابر برخی رسانه های نزدیک به رئیس جمهوری سوریه که انتشار خبر انتقاد کرده بودند، نوشت:« اخبار مربوط به قانون اساسی جدید پیشنهادی از روسیه برای سوریه، در چارچوب نشر اخبار روز و یک عمل روزنامه نگاری است و موضعگیری سیاسی نیست».

  روزنامه نوشت نباید در برابر طرح تقسیم سوریه بر اساس مذاهب و قومیت‌های کوچک صورت بگیرد و هیچکس نباید بی طرف و نظاره‌گر وقوع چنین طرحی برای سوریه باشد.

  پیشتر برخی رسانه ها به نقل از منابع روسیه از تدوین پیش‌نویس قانون اساسی جدید از سوی روسیه برای سوریه خبر داده بودند.

  به گفته این منابع اصلاحات اساسی است که در قانون اساسی جدید ایجاد شده است از تبدیل نام کشور عربی سوریه به "جمهوری سوریه" گرفته تا لغو ماده مربوط به مذهب رئیس‌جمهورى، اصلاح اختیارات وى نيز گنجانده شده است.

  براساس این پیش‌نویس ماده سوم قانون اساسی کنونی سوریه که در آن ذکر شده باید دین رئیس‌جمهوری اسلام و دین اسلامی منبع اصلی قانونگذاری باشد، لغو می‌شود.

  شاید آنچه که طرح مذکور را متمایز می‌سازد چیزی به نام "اتحادیه مناطق" که هما ادارات محلی با شکل کنونی و با اختیارات گسترده باشد که اختیارات دولت مرکزی را محدود می‌کند.

  طبق این طرح به واحدهای اداره محلی براساس غیرمتمرکز بودن اختیارات بیشتری داده می شود و«اتحادیه مناطق» به جای پارلمان یعنی شورای مردم در نظر گرفته شده قدرت قانونگذاری درکشور را خواهند داشت. این اتحادیه تاسیس می‌شود تا تضمین کننده مشارکت نمایندگان واحدهای اداری در عملکرد قانونگذاری و اداره کشور باشد. این اتحادیه از نمایندان واحدهای اداری تشکیل می‌شود و جلسات خود را جدای از پارلمان برگزار می‌کند و حق برگزاری جلسه سراسری برای انتخاب یا شنیدن اظهارات نخست وزیر، رئیس‌جمهور و رهبران کشورهای دیگر و نیز حق تعیین اساسنامه داخلی خود را دارد.

  طبق این منابع در پیش نویس قانون اساسی روسیه، به انجمن یا «اتحادیه مناطق» یا ادارات محلی و کابینه اختیارات گسترده‌ای می‌دهد و هرگونه گرایش‌های قومی را از بین می برد.

  در قانون اساسی جدید روسیه برای سوریه گرایش بزرگتر به سمت اقتصاد آزاد و ناسیونالیسم ملی به جای ناسیونالیسم قومی اختصاص دارد. همچنین بسیاری از مواد این پیش‌نویس به نمایندگی طیف‌های طایفه‌ای و قومی و دادن پست‌هایی به اقلیت‌ها اشاره دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران