فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امارات: تا پایان جنگ یمن در کنار سعودی خواهیم بود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  انور قرقاش وزیر امارات متحده عربی در امور خارجه این کشور، روز جمعه گفت، امارات تا اعلام پایان جنگ در یمن در کنار سعودی باقی خواهد ماند.

  به گزارش خبرگزاری امارات "وام" قرقاش گفت:«فرصت مذاکرات صلح در کویت برای یمنی‌ها بهترین فرصت برای رسیدن به توافق و صلح پایدار است و نباید آن را از دست داد».

  وی افزود :«متاسفانه عملکرد 50 روزه حوثی‌ها در مذاکرات نوعی عدم اعتماد بین طرف‌های یمنی ایجاد کرده است برای همین دلیل یمنی‌ها دیدگاه مشترکی در رابطه با آینده کشورشان در حال حاضر ندارند».

  وی اظهار داشت:«علاوه بر این مشکلات برخی از سیاستمداران یمن هنوز آرمان تشکیل دولت یمن جنوبی را دارند و این هم هم به نوبه خود شکافی میان یمنی ها ایجاد کرده است».

  وی گفت:«نیروهای مسلح ما، همانطور که در سخنرانی روز چهارشنبه در آن اشاره کردم، نقش رزمی خود را با شجاعت و بشکل حرفه‌ای در کنار نیروهای مسلح کشور برادر سعودی تا زمان اعلام پایان جنگ ادامه خواهد داد».

  تصمیم قاطعانه ملک سلمان در باره بحران یمن

  قرقاش تاکید کرد که ائتلاف عربی به رهبری سعودی عملیات نظامی "توفان قاطعیت" را زمانی اعلام کرد که تمام تلاش های مسالمت آمیز برای صلح به بن بست رسیده بود و اصرار کودتگران حوثی بر این بود که جز زبان سلاح ومنطق خشونت و کودتا چیزی را نفهمند در آن زمان بود که تصمیم قاطعانه ملک سلمان بن عبدالعزیز، یک تصمیم تاریخی و هوشمندانه و تلاشی در خدمت استراتژی عربی در برابر وابستگی شدید کودتگران به ایران و سعی تهران برای تضعیف ساختار استراتژیک عربی بود».

  وی در باره نتایج عملیات "توفان قاطعیت" گفت:«اهداف توفان قاطعیت از روز اول واضح و روشن بود، یکی بازگشت مشروعیت کمک به روند سیاسی که همه یمنی ها نه تنها کودتگران بر آن توافق کرده بودند و جلوگیری از توسعه طلبی ایران و پاسخ قاطع عربها به تهران بود».

  وی در پایان افزود: «تحقق فعالانه اهداف توفان قاطعیت از جنبه‌های سیاسی و نظامی امری مسلم و برای همه روشن است مدیریت ریاض در اداره بحران یمن استثنایی بود و ما به نقشی که امارات متحده عربی با صداقت و به صورت حرفه‌ای در این بحران ایفا کرد افتخار می کنیم».

  انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات، روز چهارشنبه در یک سخنرانی ماه مراسم ماه رمضان گفت که جنگ یمن عملا پایان یافته،و ترتیب های سیاسی برای برقراری مشروعیت در دست رسیدگی است تا خدمات اساسی برقرار و تکمیل شود و همزیستی سیاسی برقرار گردد.

  وی گفت: "هدف های سیاسی توفان قاطعیت شامل بازگشت به مسیر سیاسی، بازگشت مشروعیت و مقابله با مداخله ایران در امور عربی است".

  قرقاش تاکید کرد که جنگ امروز به پایان رسیده، و اکنون کار نظارت بر ترتیب های سیاسی و برقراری مشروعیت نهادهای خدمات اساسی و بهبود خدمات آنها در دستور قرار گرفته است. او همچنین گفت که تروریسم القاعده که از سوی عوامل اخوان المسلمین و در غیاب حکومت مرکزی پایگاهی در شهر المکلا ایجاد کرده بودند، در چارچوب عملیات ضد تروریستی بین المللی، بشدت مورد حمله قرار گرفته است.

  او تاکید کرد که کار مداخله نظامی کامل شده است و اکنون این مسئولیت خود یمنی هاست تا همزیستی سیاسی را برقرار کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران