فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • الجبیر: اگر ایران خواهان روابطی طبیعی است از صدور انقلاب دست بردارد

  وی تاکید کرد که امارات همچنان به ائتلاف عربی پایبند است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  عادل الجبیر وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی در پایان ملاقات شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، طی نشستی رسانه‌ای این ملاقات را مثبت دانست و افزود که رئیس جمهوری آمریکا در جریان چشم‌انداز 2030 سعودی قرار گرفت.

  جبیر افزود که طرفین این چشم‌انداز و نیز روابط دوجانبه را مورد بحث قرار دادند و بر روابط استراتژیک میان دو کشور و راه‌های توسعه و تقویت آن بحث و گفت‌وگو کردند.

  وزیر خارجه سعودی در ادامه خاطر نشان کرد که کشور متبوعش از واشینگتن خواست تا گزارش حملات سپتامبر را منتشر کند و به این مساله اشاره کرد که کشور سعودی مورد هدف حملات القاعده و داعش است.

  وی اضافه کرد که دولت سعودی با همه وسایل و ابزارها با تروریسم مبارزه می‌کند و تاکید کرد که امارات متحده عربی موضع خود را در قبال ائتلاف عربی تغییر نداده و گفت، موضع امارات از آغاز کاملا آشکار بود، این کشور عضوی اصلی در ائتلاف برای بازگردان مشروعیت به یمن است و کشوری اساسی در جنگ با تروریسم است، این کشور هیچکدام از مواضع خود را تغییر نداده است.

  موضع سعودی در قبال ایران

  وی در پاسخ به پرسشی درباره موضع سعودی در قبال دولت ایران گفت که موضع پادشاهی سعودی در قبال ایران تغییری نکرده زیرا سعودی به ایران به عنوان کشوری که در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه دخالت کرده و از تروریسم حمایت می‌کند، می‌نگرد.

  وی در ادامه گفت اگر ایران خواهان روابطی طبیعی با کشورهای منطقه است، می‌بایست از اصل صدور انقلاب دست بردارد و اصول حسن همجواری را مراعات کرده، به شهروندان کشورهای منطقه با دید فرقه‌ای ننگرد.

  الجبیر درباره دیدگاه‌های ریاض و واشینگن نسبت به مساله سوریه اظهار داشت که این دو کشور در این باره اخلاف مواضع بزرگی ندارند زیرا هر دو کشور از راه حل سیاسی حمایت و هر دو آنها پشتیبان مخالفان میانه‌روی رژیم سوریه بوده و معتقدند که در آینده سوریه نقشی برای بشار الاسد وجود ندارد و نیز خواهان حفاظت از نهادهای دولت سوریه هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران