.
.
.

صدر خواهان توقف حمله به دفاتر احزاب نزدیک به ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق، حرکت‌های اعتراضی با خواست اصلاحات در عراق را «انقلاب اسلامی» توصیف کرد و خواستار توقف حمله به دفاتر احزاب شیعه نزدیک به ایران از سوی معترضان شد.

بیانیه مقتدی صدر پس از چند روز اعتراض‌های خیابانی در شهرهای جنوب عراق صادر شده که طی آن تظاهرکنندگان، علاوه بر حمله به دفاتر احزاب بزرگ قدرتمند نزدیک به ایران، شعارهایی علیه دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورشان سر دادند. بخشی از معترضان از هواداران صدر بودند.

مقام‌های محلی می‌گویند که معترضان و هواداران صدر، در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، برای یورش به دفاتر حزب الدعوه، مجلس اعلای اسلامی عراق و سازمان بدر در شهرهای بصره، العماره، کوت، الناصریه و نجف، تلاش کردند.

گزارشی از آسیب‌های جانی در جریان این خشونت‌ها منتشر نشده است. اما حیدر العبادی نخست وزیر عراق که از اعضای حزب‌ الدعوه است، شامگاه جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی، با قاطعیت با عاملان تعدی به ساختمان‌های احزاب مقابله خواهند کرد.

مقتدی صدر در بیانیه‌ای که از راه سایت رسمی‌اش منتشر کرد، اظهار داشته است: «فشار بر دفاتر احزاب فاسد، باید مسالمت‌آمیز باشد، چه در نجف و چه در دیگر استان‌ها، انقلاب ما تا آخر مسالمت‌آمیز خواهد بود».

حزب‌الدعوه در راس اکثر دولت‌هایی قرار گرفت که پس از سرنگونی نظام صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق در پی حمله ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳، روی کار آمدند. مجلس اعلا و سازمان بدر، با حزب الدعوه در تشکیل دولت‌ها همراهی کردند.

با وجود این‌که صدر در دولت‌های مختلف نماینده داشته و دارد، از جمله سه وزیری که در دولت حیدر العبادی حضور دارند، اما در چهار ماه گذشته، تظاهراتی با خواست تشکیل دولت تکنوکرات به دور از احزاب سیاسی را رهبری کرد.

صدر همچنین وعده مجازات کسانی را داد که از قدرت، برای سود شخصی خود استفاده می‌کنند.

در بیانیه صدر که با دست‌خط شخصی‌اش منتشر شده، آمده است: «اگر انقلابیون در استان‌ها خواستار برگزاری تظاهرات باشند، باید مسالمت‌آمیز، در مقابل ساختمان‌های دولتی و بدون استفاده از خشونت باشد».

او در بخش دیگری از بیانیه خود نوشته است:‌«دعا و عبادت، برای پیروزی انقلاب اسلامی ضروری است، پس همگان به سمت دعا، استغفار، عبادت و تسبیح بشتابید و در پی کسانی نروید که می‌خواهند چهره انقلاب شما را لکه دار کرده و آن را از مسیرش منحرف کنند».

صدر افزوده است:‌ «انقلاب شما علیه داعشی‌های فساد، انقلابی اصلاحی و مبارک است که در راستای انقلاب مجاهدان در صحنه‌های جهاد علیه اشغالگران و تروریست‌ها قرار دارد».