.
.
.

رئیس CIA در مصاحبه با العربیه: سعودی هیچگونه ارتباطی با حملات 11 سپتامبر ندارد

«ایران حامی تروریسم است و ما هیچگونه همکاری با تهران نداریم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «CIA»، در یک مصاحبه اختصاصی با ناديا البلبيسی، گزارشگر تلویزیون العربیه در واشینگتن با تاکید بر اینکه سعودی هیچگونه ارتباطی با حملات 11 سپتامبر ندارد، گفت که آمریکا و پادشاهی سعودی دارای بهترین روابط به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم هستند.

رئیس سیا گفت:« ما همکاری بسیار خوبی با پادشاهی سعودی داریم. من شخصا چندین سال با شرکای سعودیمان کار کرده ام، پنج سال در سعودی زندگی کردم، با شاهزاده محمد بن نایف، وزیر کشور سعودی کار کردم، و در حقیقت طی 15 سال گذشته پادشاهی سعودی یکی از بهترین متحدان ما در زمینه مبارزه با تروریسم بوده است».

جان برنان افزود:«با وجود کسانی چون ملک سلمان پادشاه سعودی، و شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع احساس می کنیم که ما متحدانی واقعی و قوی در جنگ علیه تروریسم داریم ».

سعودی هیچگونه ارتباطی با حملات تروریستی 11 سپتامبر ندارد

رئیس CIA با اشاره به گزارش تحقیقاتی 28 صفحه‌ای که اخیرا در برخی رسانه‌ها مطرح شد، گفت :« گزارش تحقیقاتی 28 صفحه‎ای در واقع بخشی از تحقیقاتی است که در سال 2002 منتشر شده بود، این گزارش تحقیقانی به منظور دستیابی به سرنخ‌ها و جمع آوری اطلاعات کافی برای کشف پشت پرده حملات 11 سپتامبر صورت گرفته بود. اما پس از آن بررسی‌های دقیق محققان به این نتیجه رسیدند که اتهامات وارده بر پادشاهی سعودی مبنی بر دست داشتن این کشور در آن حملات فاقد ادله بودند، به طوری که در همه یافته‌های این گزارش معلوم شد که هیچ شواهدی دال بر دست داشتن دولت، نهادهای رسمی، یا حتی مقام‌های ارشد پادشاهی سعودی در حملات 11 سپتامبر وجود ندارد».

برنان افزود:« به نظر من این گزارش 28 صفحه‌ای بزودی منتشر خواهد شد. من از پشتیبانان انتشار این گزارش هستم. همه خواهند دید که پادشاهی سعودی هیچ ارتباطی با این حملات نداشته بلکه تمام شواهد و ارزیابی‌های تحقیقاتی نشان می دهد که القاعده، الظواهری و افرادی مانند آنها پشت این برنامه بودند».

نگرانی آمریکا از نقش منفی ایران در منطقه

برنان ضمن رد هر گونه همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، گفت« ما از نقشی که ایران و سازمان وابسته‌اش در عراق، سوریه و دیگر کشورها ایفا می کنند بسیار نگران هستیم . ایران به جنگ فرقه‌ای در منطقه دامن می زند و ما از این مسئله نگرانیم »،

رئیس سیا از ایران خواست، فعالیت‌های فرقه گرایانه‌اش را متوقف و از شبه نظامیان تروریست پشتیبانی نکند.

او گفت: «هیچ تماسی با ایران نداریم. تماس ما با تهران در سطح صفر است. ما هنوز به دلیل فعالیت‌های تروریستی ایران و حمایت این کشور از سازمان‌های تروریستی، به ویژه سپاه قدس و فعالیت‌های این نهاد در داخل عراق، سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر در منطقه بسیار نگران هستیم. ایران باید ثابت کند که ضد تروریسم است نه حامی تروریسم. ما از تصمیم روحانی رئیس جمهوری ایران و علی خامنه‌ای رهبر این کشور برای رسیدن به توافق هسته‌ای راضی هستیم، اما ایران هنوز راهی بسیار طولانی دارد تا ثابت کند که به مبارزه با تروریسم متعهد است».

اسلام و تبلیغات داعش

رئیس سیا در باره ادعای اسلام توسط داعش گفت: «برخی از مسلمانان پاک وساده ممکن است بدون اینکه متوجه عملکرد داعش شوند، تحت تاثیر تبلیغات این گروه تروریستی قرار بگیرند. این افراد لازم است بدانند که دین اسلام دین صلح است و دین اسلام اینگونه باید تعریف شود».

جان برنان افزود:« داعش مسلمان پاک سرشت را گمراه می کند، آنها تحت تاثیر تبلیغات داعش قرار می گیرند و به همین دلیل فکر می کنند که به دین خدا کمک می کنند در حالی که اینگونه نیست. باید به مسلمان بگوییم که تروریست ها چه سنی باشند چه شیعه هیچ ارتباطی با اسلام ندارند بلکه اسلام را بدنام می کننند . اسلام دین صلح است».

اسلحه ومخالفان سوری

رئیس سیا در رابطه با دادن موشک و یا سلاح‌های ویژه با کیفیت عالی به مخالفان سوری، گفت: «ما در مورد استفاده از موشک‌هایی که از روی شانه پرتاب می شوند بسیار نگرانیم به خصوص که این موشک‌ها می توانند هواپیماهای غیر نظامی را هدف قرار دهند . ما نمی خواهیم این نوع موشک‌ها به دست گروه های تروریستی بیفتد چون در آن صورت یک تهدید جدی برای هواپیماهای غیر نظامی به شمار می رود».

وی افزود: «ما به حمایت خود از ارتش آزاد سوریه ادامه می دهیم تا همچنان این نهاد قوی بماند. البته کشورهای دیگری نیز از مخالفان معتدل سوریه حمایت می کنند . موضع آمریکا همیشه این بوده که از اپوزیسیون مشروع و معتدل سوریه حمایت کند، اما در عین حال تلاش خود را برای موفقیت روند مذاکرات صلح و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم تحت محاصره در سوریه که هزینه سنگینی را به دلیل این جنگ پرداخت کردند، متمرکز کردیم ».

اظهارات ضد مسلمانان در آمریکا

وی در رابطه با ارائه اطلاعات حساس به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مانند ترامپ که شاید نسبت به سری بودن آنها تعهدی نداشته باشد گفت:« وقتی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از ما بخواهد که برخی اطلاعات را در اختیار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قرار دهیم این کار را انجام می دهیم در نهایت ما انتخابات داریم و رئیس جمهوری ما توسط مردم انتخاب می شود».

وی در باره اظهارات ضد اسلامی و ممنوعیت ورود مسلمانان به ایالات متحده که از سوی دونالد ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا مطرح شد گفت: « متاسفانه شعله های آتش تروریسم و افراط گرایی بخش های بزرگی از جهان را می سوزاند، بنابراین هر گونه تحولی یا سخنی در زمینه بدبینی می تواند هیزم آتش افراطگرایی باشد . سازمان سیا تلاش می کند از طریق همکاری با شرکای خود در جهان گسترش شعله های آتش تروریسم جلوگیری کند».