.
.
.

آغاز اقدام‌های دولت ترکیه برای انتقال اوجالان از زندان به حصر خانگی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات» به نقل از منابع مطلع گزارش داده است که مقام‌های ترکیه، اقدام‌هایی را در جزیره امرالی در دریای مرمر آغاز کرده‌اند تا زمینه را برای انتقال عبدالله اوجالان رهبر گروه کارگران کردستان (پ.ک.ک) به حصر خانگی طی ماه‌های آینده، فراهم کنند. بدین ترتیب راه برای دیدارها و گفت‌وگوهای رسمی میان دولت آنکارا و اوجالان، باز می‌شود.

منابع آگاه می‌گویند که دولت ترکیه، در حال ارزیابی امکان دست‌یابی به آتش‌بس با حزب پ.ک. هستند که با نیروهای دولتی در حال نبرد است.

پیش از این بینالی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه، هر گونه گفت‌وگو با حزب پ.ک.ک را بعید دانسته بود. او این حزب را عامل حملات خونبار چند ماه اخیر در ترکیه معرفی کرده بود.

اما منابع آگاه به روزنانه «الحیات» گفته‌اند که مقام‌های ترکیه، توسعه بندری در جزیره امرالی را آغاز کرده‌اند که طی آن، ایست‌های بازرسی و مجتمع مسکونی ساخته می‌شود. این اقدام‌ها «در چارچوب گام‌هایی است که به منظور انتقال اوجالان از زندان انفرادی به حصب خانگی در جزیره برداشته می‌شود تا بتوان گفت‌وگوهای وسیع‌تری با او انجام داد.

این اقدام‌ها مدتی پس از متوقف شدن روند صلح میان دولت ترکیه و حزب پ.ک.ک صورت می‌گیرد. پیشتر گفت‌وگوهای محدودی از راه وکلای مدافع و کانال‌های محدود با اوجالان که از محبوبیت وسیعی میان کُردها برخوردار است، در جریان بود. جمیل بایک مرد شماره دو حزب پ.ک.گ خواستار بهبود شرایط زندان اوجالان به منظور از سر گیری گفت‌وگو با اوجالان شده بود.

سازمان‌های امنیتی ترکیه، اوجالان را فوریه ۱۹۹۹ از کنیا ربوده بودند. او در سال ۱۹۹۸ از سوریه خارج شده بود. حضورش در سوریه می‌رفت تا به بحرانی میان سوریه و ترکیه دامن بزند که می‌توانست به جنگ میان دو کشور بینجامد.

رهبر حزب پ.ک.ک پس از آن‌ها حکم اعدامش اوت ۲۰۰۲ لغو شد، در حال سپری کردن حکم حبس ابد است.

اواخر فوریه ۲۰۱۵، اوجالان از هوادارانش خواست به جنگ مسلح ۳۰ ساله با دولت ترکیه پایان دهند. او خواستار تصمیم تاریخی برای دست‌یابی به «راه حلی دموکراتیک»‌ شده بود. اما ماه‌های اخیر، شاهد تشید تنش میان دولت و حزب پ.ک.ک به ویژه در جنوب شرق ترکیه شده بود که طی آن‌، صدها تن از دو طرف کشته شدند.