.
.
.

آخرین سخن حوثی‌ها در مذاکرات کویت: سلاح‌مان را تحویل نمی دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عسکر زعیل عضو مشاور هیئت مذاکره کننده دولت یمن در مذاکرات کویت روز یکشنبه 12 ژوئن 2016 اعلام کرد، حوثی‌ها روز جمعه به طور علنی به اسماعیل ولد الشیخ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد گفته‌اند که آنها اسلحه را تحویل نمی دهند و از نهادهای دولتی و شهرها خارج نمی شوند.

اظهارات حوثی‌ها تمام تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل متحد را با شکست مواجه کرده و امید یمنی‌ها به صلح یمن را برباد داده است.

زعیل گفت:«هیئت دولت یمن طی مدت 50 روز مذاکره موفق شد که چهره واقعی کودتاگران را برای جهانیان نشان دهد و آنها را افشا کند».

وی افزود :« مشکل حوثی‌ها این است که اراده ای از خود ندارند و نمی توانند تصمیم بگیرند آنها به وسیله ایران هدایت می شوند».

در همین حال گزارشگر العربیه در کویت روز یکشنبه گفت، حوثی‌ها در آخرین بیانیه خود که روز شنبه انتشار یافت اعلام کردند راه حلی که توافق بر سر نهاد ریاست جمهوری، تشکیل حکومت وحدت ملی، تشکیل کمیته امنیتی مشترک و آتش بس کامل را شامل نشود، قبول نخواهند کرد.

حوثی‌ها در اطلاعیه خود تاکید کردند که در طی همه مراحل مذاکره در کویت، آنها بر تشکیل حکومت وحدت ملی و توافق بر سر نهاد ریاست جمهوری کشور اصرار داشتند و هیچگونه راه حلی غیر این را قبول ندارند.

از سوی دیگر محمد عبدالسلام رئیس هیئت کودتگران حوثی روز شنبه اعلام کرد که خوشبینی اسماعیل ولد الشیخ و اظهارات وی در باره وجود زمینه ای مشترک میان دو هیئت یمنی در مذاکرات کویت و آنچه را که رسانه‌ها در این باره منتشر کردند، صحت ندارد.

اظهارت نماینده حوثی‌ها در نفی هر گونه زمینه‌ای مشترک برای صلح پس از آن بیان می شود که اسماعیل ولد الشیخ اعلام کرد که برغم اختلاف میان دو طرف اما زمینه های مشترکی برای صلح وجود دارد.

به نظر میرسد که مذاکرات پنجاه روزه صلح یمن در کویت، اکنون فضایی از خوش بینی و در عین حال بد بینی بر آن حاکم شده است .ناظران سیاسی می گویند مذاکرات صلح در کویت به دلیل عدم پایبندی کودتگران حوثی به هر گونه توافق و عدم تطبیق قطعنامه‌های سازمان ملل متحد بی نتیجه خواهد بود.