فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حضور یک بازیگر سینما و تلویزیون ایران در جنگ فلوجه

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  امیر نوری از بازیگران سینما و تلویزیون ایران، عکسی از خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده که نشان می دهد در جنگ فلوجه مشارکت دارد.

  در حالی که دولت‌های ایران و عراق می‌گویند که حضور برخی از نیروهای ایرانی تنها برای ماموریت مستشاری است، اما مشارکت یک بازیگر نشان می‌دهد مشارکت نیروهای ایرانی در این نبرد، بیش از این‌ها باشد؛ مساله‌ای که خطر تحول جنگ علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به یک جنگ فرقه‌ای را بیشتر می‌کند.

  امیر نوری در اینستاگرام نوشته که عکس در منطقه صقلاویه در شمال فلوجه گرفته شده است.

  چند روز پیش ويديویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حضور نیروهایی از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در جنگ فلوجه در کنار نیروهای عراقی نشان می‌دهد.

  صفحه اینستاگرام امیر نوری صفحه اینستاگرام امیر نوری

  یکی از نیروهای سپاه پاسدران ایران که به نظر می‌رسد خود دوربین تلفن‌ همراه را به سمت خود و نیروهای پشت سرش گرفته، به زبان فارسی می‌گوید که «ظهر جمعه است و ما در عملیات آزاد سادی فلوجه هستیم، من ایرانی هستم»، سپس یک شبه نظامی پشت سر این فرد به زبان عربی می‌گوید: «ما عراقی هستیم». پس از آن این گروه شروع به سر دادن شعارهای فرقه‌ای می‌کنند.

  حضور شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به «حشد الشعبی» در عملیات آزاد سازی فلوجه از تصرف شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، انتقادهای فراوانی تا کنون برانگیخته است. گزارش‌های پی در پی درباره نقض حقوق غیرنظامیان فراری از فلوجه، اعدام برخی از آن‌ها و همچنین بمباران شهر به گونه‌ای که شمار زیادی از غیر نظامیان کشته شده‌اند، باعث شد خواست‌ها برای دور نگاه داشتن شبه‌نظامیان «حشد الشعبی»‌ از عملیات فلوجه، بالا بگیرد.

  پیش از این حضور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در یکی از جبهه‌های فلوجه، انتقادهای بسیاری برانگیته بود تا جایی که ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق مجبور شد به این مساله واکنش نشان داده و بگوید سلیمانی، مستشار نظامی دولت عراق است.

  اکنون اما به نظر می‌رسد انتشار تصاویر حضور نیروهایی از سپاه پاسداران در عملیات فلوجه و نگرانی از تبدیل شدن این نبرد، به یک نبرد فرقه‌ای تمام عیار، باعث شدت گرفتن انتقادها شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران