فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آغاز عملیات باز پس‌گیری مرکز شهر فلوجه از داعش

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  فرماندهی عملیات مشترک عراق، آغاز عملیات نظامی باز پس گیری مرکز شهر فلوجه را از تصرف شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اعلام کرد.

  این درحالی است که نبرد نیروهای عراقی با تندروهای داعش، در جنوب شهر فلوجه ادامه دارد. نیروهای عراقی همچنین دیگر خروجی‌های شهر را برای جلوگیری از فرار شبه‌نظامیان داعش، بسته‌اند.

  به گزارش العربیه، حیدرالعبادی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، فرمان‌های جدیدی صادر کرده که می‌تواند به بحث و جدل‌ها درباره باز پس گیری شهر فلوجه پس از انتظاری دو هفته‌ای پایان دهد.

  این فرمان‌ها باعث شد که سازمان مبارزه با تروریسم و نیروهای امنیتی ویژه به همراه جنگجویان عشایر، از منطقه الشهدا، پیشروی خود را به سمت مرکز فلوجه آغاز کنند. جنگنده‌های ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا، ارتش عراق و نیروهای زرهی نیز نیروهای عراقی را در این عملیات همراهی می‌کنند. سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق می‌گوید که برخی انبارهای اسلحه متعلق به داعش شامل اسلحه و مواد منفجره، در آغاز عملیات منهدم شد.

  او افزود که لشکر هشتم ارتش عراق، دو منطقه الصبیحات و الفلاحات واقع در غرب فلوجه را پس از نبردهایی سنگین، از شبه‌نظامیان داعش باز پس گرفتند. در این نبردها، ده‌ها تن از شبه‌نظامیان داعش کشته شدند و پرچم عراق بر بالای ساختمان‌های دولتی، برافراشته شد. در همین حال تیم‌های مهندسی، کار خود را برای خنثی کردن مین‌های کار گذاشته شده در جاده‌ها و کمک به خانواده‌های در حال فرار، آغاز کرده‌اند به ویژه این‌که بسیاری از غیر نظامیان اخیرا به دست داعش کشته شده‌اند.

  از سوی دیگر، منابع امنیتی و نظامی خبر داده‌اند که نیروهای مشترک، از غرب، شرق و شمال، مرکز فلوجه را به محاصره خود در آورده‌اند. همچنین درگیری‌های سنگین در محور جنوبی که در آن شبه‌نظامیان داعش در تونل‌هایی که از پیش آماده کرده‌اند، موضع گرفته‌اند، ادامه دارد. شبه‌نظامیان برای مقابله با نیروهای عراقی، از خودروهای بمب گذاری شده و ده‌ها انتحاری، استفاده می‌کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران