فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو.. شکنجه و قتل غیر نظامیان توسط «حشد الشعبی» در جریان عملیات فلوجه

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  ویدیوهایی منتشر شده که شکنجه و قتل غیرنظامیان فراری از فلوجه را توسط شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به «حشد الشعبی» نشان می‌دهد.

  این در حالی است که سران عشایر الانبار در کنفرانسی خبری اعلام کرده‌اند شمار غیرنظامیان کشته شده توسط «حشد الشعبی» در منطقه الصقلاویه، ۴۰۰ تن برآورد می‌شود.

  در همین راستا، دیده‌بان بین‌المللی حقوق بشر، پنجشنبه ۹ ژوئن از دولت عراق خواست درباره گزارش‌های حاکی از نقض حقوق بشر در حق غیرنظامیان در جریان عملیات باز پس گیری شهر فلوجه از گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، تحقیق کند.

  نیروهای عراقی از ۲۳ مه، عملیات خود را برای آزادسازی فلوجه از تصرف داعش آغاز کردند.

  این شهر که در ۵۰ کیلومتری غرب بغداد قرار دارد، یکی از دو پایگاه مهم داعش در شمال عراق به شمار می‌آید.

  جو ستراک معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است:‌ «دولت عراق باید نیروهای خود را کنترل کند و اگر مدعی نگاه داشتن جانب اخلاق در جنگ با داعش است، آن‌ها را مجازات کند».

  او افزوده است: «وقت آن رسیده که دولت عراق، گناهکاران از میان نیروهای امنیتی را که در این تجاوزها دخیل بوده‌اند، معرفی کند».

  در عملیات آزادسازی فلوجه، هزاران جنگجو از نیروهای ارتش، واحد مبارزه با تروریسم، پلیس، داوطلبان عشایر و شبه‌نظامیان حشد الشعبی شرکت می‌کنند.

  دیده‌بان بین‌المللی حقوق بشر سلسله‌ای از مصاحبه‌ها را انجام داده است که ثابت می‌کند نیروهایی از پلیس و «حشد الشعبی»، دستکم ۱۷ تن از فراری‌های منطقه السجر در شمال شرق فلوجه را اعدام کرده‌اند.

  گزارش این سازمان بین‌الملی می‌گوید که برخی از غیرنظامیان، تا مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. برخی از آن‌ها در منطقه الصقلاویه با طناب به خودروها بسته شدند و روی زمین کشیده شدند.

  حیدر العبادی نخست وزیر عراق در برابر این ابراز نگرانی‌های رو به افزایش سر خم کرد و دستور تحقیق درباره نقض حقوق بشر توسط نیروهای عراقی را صادر کرد.

  دیده‌بان بین‌المللی حقوق بشر همچنین از گزارش‌هایی که از منع غیرنظامیان از خروج از فلوجه توسط شبه‌نظامیان داعش حکایت می‌کند نیز ابراز نگرانی کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران