فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو.. داعش معبد ۳هزار ساله خدایگان حکمت بابلی‌ها را در عراق منفجر کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، ویدیویی پخش کرده‌اند که منفجر کردن معبدی ۳هزار ساله را در شهر آشوری نمرود در شمال عراق نشان می‌دهد.

  این تازه‌ترین اقدام داعش برای منهدم کردن آثار باستانی و گنج‌‌های تمدنی جهان است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه ۸ ژوئن در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌های «وارد آمدن آسیب‌هایی جدی به دروازه اصلی» معبد نابو، خدایگان حکمت نزد بابلی‌ها را نشان می‌دهد.

  نمرود، شهری آشوری است که قدمت آن به قرن سیزدهم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. این شهر در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر موصل واقع است که مرکز اصلی گروه داعش در عراق به شمار می‌آید.

  هنوز تاریخ فیلمبراردی ویدو مشخص نیست.

  فیلم ویدیویی منتشر شده همچنین صحنه‌هایی را به تصویر کشیده که در آن بلدوزرها، دروازه قدیمی نرکال را که بخشی از دیواره شهر بابل است، نشان می‌دهد.

  یک مرد که دارای ریشی بلند است، در این فیلم ویدیویی ظاهر می‌شود و می‌گوید که هدف از انهدام معبد، جلوگیری از بازگشت مسلمانان به بت‌پرستی است.

  علاوه بر انهدام آثار آشوری و رومانی در شمال عراق، گروه داعش چند معبد و ساختمان قدیمی دیگر در شهر صحرایی تدمر (پالمیرا)‌ در سوریه را نیز منفجر کرد.

  انتشار ویدیوی منفجر کردن معبد نابو در حالی صورت می‌گیرد که ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه کُرد، خود را برای آغاز عملیات باز پس گیری شهر موصل با کمک ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا آماده می‌کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران