فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک فرمانده شبه‌نظامیان شیعه عراقی دولت این کشور را به «خیانت»‌ متهم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  هادی العامری فرمانده گروه شبه‌نظامی بدر، از گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران، دولت عراق را به «خیانت» متهم کرد.

  این در حالی است که اختلاف میان شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به «حشد الشعبی» که گروه بدر بخشی از آن است، با دولت عراق بر سر روش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، بالا گرفته است.

  ارتش عراق پس از درگیری‌های سنگین با شبه‌نظامیان داعش در منطقه الشهدا، به مرزهای اداری جنوب شهر فلوجه نزدیک شده است. یکی از فرماندهان میدانی گفته است که زمینه برای حرکت به سمت شهر فلوجه در حل آماده شدن است.

  اما العامری، فرمانده بزرگترین گروه در «حشد الشعبی» از ارتش عراق به خاطر گسیل یک لشکر زرهی به سمت منطقه مخمور در نزدیکی موصل آن هم در حالی که نبرد فلوجه به پایان نرسیده، انتقاد کرد.

  العامری گفت:‌ «نبود برنامه ریزی دقیق برای عملیات نظامی بسیار تاسف بار و غم انگیر است».

  او در مصاحبه با شبکه السومریه افزود: «گسیل بخش بزرگی از خودروهای زرهی و امکانات به مخمور به بهانه جنگ موصل، خیانت به عملیات فلوجه است.

  او دولت عراق را به سر خم کردن در برابر فشار آمریکا متهم کرد. اما یک فرمانده در ارتش عراق می‌گوید که اعزام نیرو به مخمور، تاثیری بر عملیات فلوجه ندارد.

  حیدرالعبادی نخست وزیر عراق چهارشنبه ۱ ژوئن اعلام کرد که به دلیل نگرانی برای جان غیر نظامیان، حمله به فلوجه را کند کرده است.

  العبادی به فرماندهان نظامی در اتاق عملیاتی که در نزدیکی میدان نبرد برپا شده، گفت: «چنانچه حفاظت از جان غیر نظامیان جزو برنامه‌های ما نبود، می‌توانستیم نبرد را به سرعت به نتیجه دلخواه برسانیم».

  البعادی حدود دو هفته پیش، آغاز عملیات آزاد سازی فلوجه را آغاز کرد. اما برآورد می‌شود که بیش از ۵۰ هزار غیر نظامی، همچنان در شهر در محاصره هستند. سازمان ملل متحد هم هشدار داده است که شبه‌‌نظامیان داعش، صدها خانواده را به منظور استفاده از آن‌ها به عنوان سپر انسانی، در مرکز شهر به گروگان گرفته‌اند.

  به نظر می‌رسد تصمیم العبادی برای حمله به فلوجه، با طرح ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا که تمرکز دولت عراق بر موصل را ترجیح می‌دهد، در تعارض باشد. ائتلاف بین‌الملل نگران آن است که ارتش عراق، گرفتار جنگی طولانی و فرسایشی در فلوجه شود.

  اما فلوجه نزدیکترین پایگاه گروه داعش به بغداد است و باورها بر این است که شبه‌نظامیان از آن برای برنامه ریزی و ارسال نیرو به منظور انجام حملات خونبار در پایتخت عراق استفاده می‌کنند.

  در روزهای اخیر، هشدارهای فراوانی درباره حفاظت از جان غیرنظامیان در فلوجه از سوی شخصیت‌های مختلف و نهادهای بین‌المللی صادر شده است. حتی آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق یکی از کسانی است که نسبت به عملیات انتقامجویانه در شهر فلوجه هشدار داده است. او همچنین تاکید کرده است که «حفاظت از جان بی‌گناهان از حمله به دشمن بسیار مهم‌تر است».

  این در حالی است در روزهای گذشته، حضور شبه‌نظامیان شیعه در نبردهای اطراف فلوجه، نگرانی‌هایی را باعث شد، به ویژه پس از آن‌که فیلم‌هایی ویدیویی از سخنان برخی از فرماندهان این شبه‌نظامیان منتشر شد که نیروهای خود را به انتقام از فلوجه و ویرانی این شهر ترغیب می‌کنند.

  در آخرین گزارش، سازمان ملل متحد اعلام کرد که گزارش‌هایی موثق از تعرض به غیر نظامیان فلوجه و حتی اعدام برخی از آن‌ها توسط شبه‌نظامیان همراه ارتش عراق در دست دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران