فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تغییر برآورد سازمان ملل: حدود ۹۰ هزار غیر نظامی در فلوجه محاصره شده‌اند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  سازمان ملل متحد، برآوردهای خود را از شمار غیر نظامیان محاصره شده در شهر فلوجه، به شکل قابل توجهی افزایش داده و می‌گوید که حدود ۹۰ هزار غیر نظامی در شهر هستند.

  فلوجه در تصرف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش قرار دارد که توسط نیروهای عراقی محاصره شده و عملیات باز پس گیری آن را آغاز کرده‌اند.

  پیشتر سازمان ملل متحد، شمار غیر نظامیان حاضر در فلوجه را حدود ۵۰ هزار تن برآورد کرده بود.

  لیز گراند هماهنگ کننده عملیات بشردوستانه سازمان ملل متحد در عراق به خبرگزاری رویترز گفته است که وضعیت غیر نظامیان محاصره در فلوجه، بسیار «وحشتناک» است.

  ارتش عراق ۲۳ ماه مه گذشته، عملیاتی برای بیرون راندن شبه‌نظامیان داعش از فلوجه آغاز کرد. این شهر از حدود ۶ ماه پیش در محاصره قرار داشت و تقریبا هیچ مواد غذایی و بهداشتی وارد آن نشده است.

  گراند گفت: «آن‌هایی که موفق به خروج از شهر شده‌اند، برآوردهای ما را تغییر داده‌اند. اکنون معتقدیم که ۸۰ هزار تا ۹۰ هزار غیر نظامی در شهر فلوجه حضور دارند».

  او ادامه داد: «بیش از ۲۰ هزار تن موفق به فرار از شهر شده‌اند. این فرار بسیار دشوار بود. آن‌ها چند روز راه رفتند و برای رسیدن به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی، با آتش‌بار داعش روبرو شدند».

  او همچنین خواستار کمک رسانی به غیر نظامیان در فلوجه شد.

  حیدرالعبادی نخست وزیر عراق چهارشنبه ۱ ژوئن اعلام کرد که به دلیل نگرانی برای جان غیر نظامیان، حمله به فلوجه را کند کرده است.

  تا کنون هشدارهای فراوانی درباره حفاظت از جان غیرنظامیان در فلوجه از سوی شخصیت‌های مختلف و نهادهای بین‌المللی صادر شده است.

  حتی آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق یکی از کسانی است که نسبت به عملیات انتقامجویانه در شهر فلوجه هشدار داده است.

  او همچنین تاکید کرده است که «حفاظت از جان بی‌گناهان از حمله به دشمن بسیار مهم‌تر است».این در حالی است که حضور شبه‌نظامیان شیعه در نبردهای اطراف فلوجه، نگرانی‌هایی را باعث شده، به ویژه پس از آن‌که فیلم‌هایی ویدیویی از سخنان برخی از فرماندهان این شبه‌نظامیان منتشر شده که نیروهای خود را به انتقام از فلوجه و ویران کردن این شهر ترغیب می‌کنند.

  در آخرین گزارش، سازمان ملل متحد اعلام کرده که گزارش‌هایی موثق از تعرض به غیر نظامیان فلوجه و حتی اعدام برخی از آن‌ها توسط شبه‌نظامیان همراه ارتش عراق در دست دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران