.
.
.

دومین حمله هوایی آمریکا علیه داعش از دریای مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع نظامی آمریکایی از نیروی دریایی این کشور روز یکشنبه 5 ژوئن اعلام کرد که جنگنده های ارتش ایالات متحده روز شنبه برای دومین بار از ناو هواپیمابر «هاری ترومن» در آب‌های مدیترانه برخاسته و حملاتی را علیه مواضع شبه نظامیان گروه دولت اسلامی یا داعش در سوریه انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این منبع گفت که این نخستین عملیات هوایی آمریکا از دریای مدیترانه در بیش از یک دهه اخیر است. از سال 2003 میلادی و آغاز حملات نظامی علیه رژیم صدام حسین رئیس جمهور پیشین عراق به این سو آمریکا از مدیترانه برای عملیات نظامی استفاده نکرده بود.

این منبع که اجازه مصاحبه با رسانه‌ها را ندارد، افزود که تاکنون 4 عملیات هوایی موفق از جمله ویران کردن یک ساختمان تجمع داعش ونابودی یک مخفی گاه داعشی ها در سوریه صورت گرفته است.

این منبع نظامی آمریکا اما تاکید کرد که جنگنده های آمریکایی که از ناو هواپیمابر ترومن برخاستند تاکنون هیچ گونه عملیاتی علیه نیروهای داعش در عراق انجام ندادند.

به گفته یکی از مقام‌های نیروی دریایی ایالات متحده، این عملیات نشان دهنده توانایی و آمادگی رزمی این ناو در انجام عملیات مطمئن، حتی در حین حرکت از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر، است.

ناو هواپیمابر ترومن و دیگر ناوهای جنگی آمریکا، نقش کلیدی در عملیات نظامی علیه داعش دارند و با دیگر همپیمانان در ائتلاف بین المللی، مانند ناو شارل دوگل فرانسه، در همکاری نزدیک هستند.

پیش از این اغلب حملات هوایی ایالات متحده و متحدانش علیه داعش از ناو هواپیمابر مستقر در آبهای کشورهای عربی خلیج یا از پایگاه های زمین امریکا در بحرین، ترکیه و دیگر کشورها انجام می گرفت.

ایالات متحده از دو سال پیش پس از آغاز تحرکات داعش در عراق و سوریه، ضمن تشکیل یک ائتلاف بین المللی، حملات هوایی علیه این گروه تروریستی را ابتدا در عراق و بعد در سوریه آغاز کرد.