فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اولاند: پیشبرد روند صلح خاورمیانه به حمایت بین المللی نیاز دارد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  کنفرانس بین المللی صلح خاورمیانه امروز جمعه سوم ژوئن 2016 با سخنان فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، افتتاح شد.

  فرانسوا اولاند، در سخنرانی آغاز کنفرانس بیت المللی صلح خاورمیانه، گفت: تحولات اخیر در خاورمیانه نشان داد که تلاش های گذشته برای برقراری صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها بی نتیجه بود واکنون کشورهای بزرگ باید دست در دست هم بگذارند تا دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را بار دیگر به میز مذاکره فراخوانند.

  وی افزود:ما در این نشست تنها یک هدف داریم و آن برقراری صلح درخاورمیانه است. صلحی که تحقق آن اکنون به یک ضرورت تبدیل شده است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز در حالی که ایالات متحده آمریکا میانجی و ناظر اصلی روند صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها به مسئله انتخابات ریاست جمهوری خود مشغول است، فرانسه برای ایجاد راه حلی مناسب برای صلح خاورمیانه از طریق برقراری کنفرانسی برای از سرگیری مذاکرات صلح طرفین اسرائیلی و فلسطینی فشار می آورد.

  فلسطینی‌ها به تلاش های فرانسه پاسخ دادند اما اسرائیلی ها تلاش های فرانسه را محکوم به شکست دانستند.

  اسرائیلی‌ها می گویند تنها گفتگوهای مستقیم بین طرفین می تواند به راه حلی مناسب برای صلح منجر شود.

  بیش از 30 وزیر، سازمان ونماینده از کشورهای عربی و اروپایی و همچنین اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در این کنفرانش مشارکت کردند.

  گفتنی است که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در این نشست دعوت نشده‌اند.

  اولاند گفت :«هدف اول این کنفرانس لیجاد شرایط مناسب برای برقراری صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی هاست».

  فرانسه از سال 2014 تاکنون چندین بار اعلام کرده که خواهان تشکیل دو دولت فلسطینی و اسرائیلی در کنار هم است.

  طبق این گزارش وزرای امورخارجه کشورهای غربی، از جمله دیپلمات های عضو کمیته چهارگانه ی صلح خاورمیانه، دبیرکل سازمان ملل متحد، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر امورخارجه امریکا، نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب، عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی و اعضای شورای امنیت سازمان ملل در نشست پاریس حضور دارند.

  فرانسوا اولاند با اشاره به بحران خاورمیانه گفت: تنها تروریست‌ها و افراطی‌ها از بروز خلأ در خاورمیانه بهره می‌‍برند.

  تلاش ها برای اجرایی کردن طرح فرانسه برای ازسرگیری مذاکرات میان اسرائیل و فلسطین در سال 2015 میلادی اعلام شد.

  در ماه های پایانی سال گذشته چند روز پیش از سفر لوران فابیوس به اسرائیل نسخه ای از طرح تهیه شده در دوران وزارت خارجۀ وی، توسط سفیرفرانسه در تل‌اویو رسماً در اختیاردولت اسرائیل قرار داده شد.

  همزمان با سفر لوران فابیوس به اسرائیل، درپاریس اعلام شد که در صورت "شکست کنفرانس پاریس، فرانسه کشور مستقل فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت".

  یک دیپلمات فرانسوی بدون اشاره به نتایج احتمالی نشست امروز گفت: ما می دانیم که در آینده نزدیک به صلح میان فلسطین و اسرائیل دست نخواهیم یافت ولی می خواهیم شرایط را برای آوردن طرفین به سر میزمذاکرات فراهم آوریم.

  دراین حال در آستانه سفرجان کری به پاریس خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گزارش داد که جان کری دراین سفرحامل هیچ پیشنهاد مشخصی از سوی آمریکا برای نشست پاریس نخواهد بود.

  آخرین تلاش ها برای ازسرگیری مذاکرات صلح فلسطین – اسرائیل در آغاز دوردوم ریاست جمهوری باراک اوباما با همکاری کمیته چهارگانه صلح خاورمیانه صورت گرفت ولی پس از دو سال تلاش بدون حصول نتیجه باردیگر درمحاق تعلیق افتاد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران