.
.
.

واشینگتن: داعش از شهر منبج برای توطئه علیه آمریکا، ترکیه و اروپا استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، از شهر منبج در شمال سوریه، به عنوان پایگاهی برای توطئه علیه اروپا، ترکیه و ایالات متحده، استفاده می‌کند، از این رو حمله به این شهر ضروری است.

این در حالی است که پیشتر مسئولان آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته بودند که هزاران تن از جنگجویان مورد حمایت ایالات متحده آمریکا در سوریه، حمله‌ای را برای آزاد سازی منبج از تصرف گروه داعش آغاز کرده‌اند.

کارتر در مسیر سفر به سنگاپور برای حضور در نشستی امنیتی گفت نیروهایی که توسط عرب‌ها رهبری می‌شوند و ایالات متحده از آن‌ها حمایت می‌کنند، به سمت شهر منبج در حال پیشروی هستند.

او افزود که این شهر، گذرگاهی برای عبور شبه‌نظامیان بود از این رو «در جنگ با گروه داعش، به کنترل در آوردن این شهر، ضروری است».

وزیر دفاع آمریکا افزود:‌ «می‌دانیم در منبج توطئه‌هایی علیه اروپا، ترکیه، همه دوستان و هم‌پیمانان ما و ایالات متحده، چیده می‌شود».

او اما از نوع توطئه‌هایی که درباره آن‌ها سخن می‌گوید، توضیحی بیشتر ارائه نداد.

هدف از عملیاتی که سه‌شنبه آغاز شد و احتمالا چند هفته به طول بینجامد، جلوگیری از رسیدن شبه‌نظامیان داعش به مناطق سوری نزدیک به مرز ترکیه است. برای مدت زمانی طولانی، داعش از منبج به عنوان پایگاهی استراتژیک به منظور نقل و انتقال شبه‌نظامیان خارجی و رفت آمدشان با اروپا استفاده می‌کرد.

مسئولان آمریکایی می‌گویند که شمار محدودی از نیروهای ویژه آمریکایی، به عنوان مستشار، از حمله به منبج حمایت خواهند کرد.

جنگنده‌های آمریکایی نیز از نیروهای شرکت کننده در عملیات، پشتیبانی هوایی می‌کنند.

این نخستین مرحله از عملیات نیروهای سوری پشتیبانی شده از سوی آمریکا به منظور نزدیک شدن به شهر رقه، پایگاه اصلی داعش در سوریه است.

مسئولان آمریکایی می‌گویند که محروم شدن داعش از منبج، توان این گروه را به شدت کاهش داد و مانع از آن خواهد شد تا بتواند نیروی امدادی و مهمات به رقه برساند.

پیشتر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، مجوز استقرار حدود ۳۰۰ نیروی ویژه آمریکایی را در سوریه به منظور کمک به نیروهای محلی در جنگ با داعش، صادر کرده بود.