.
.
.

اردوغان روسیه را به ارسال اسلحه برای کُردهای ترکیه متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روسیه را به ارسال اسلحه برای شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در سخنانی در شهر کردنشین دیاربکر ترکیه، گفت که روسیه از راه عراق و سوریه، موشک و اسلحه ضدهوایی به شبه‌نظامیان پ.ک.ک می‌رساند.

از چند ماه پیش، جنگ میان دولت ترکیه و شبه‌نظامیان پ.ک.ک از سر گرفته شده است. این در حالی است که دو طرف از سال ۲۰۱۲، به توافق آتش‌بس رسیده مذاکراتی برای صلح آغاز کرده بودند. این مذاکرات برای پایان دادن به جنگی ۳۰ ساله آغاز شده بود که بیش از ۴۵ هزار کشته بر جای گذاشته بود.

اما در ماه‌های اخیر، ده‌ها تن از نیروهای ارتش و پلیس ترکیه و صدها تن از شبه‌نظامیان کُرد، در درگیری‌های روی داده، کشته شدند. ترکیه همچنین مواضع پ.ک.ک را در کوه‌های قندیل در شمال عراق بمباران می‌کند.

پیش از این ترکیه، مسکو را به حمایت از کردهای سوریه متهم کرده بود ولی این نخستین بار است که آقای اردوغان، روسیه را به کمک به کردهای ترکیه متهم می کند.

تنش در روابط مسکو با آنکارا پس از ورود ارتش روسیه به جنگ داخلی سوریه و سرنگونی یک جنگنده روسیه از طرف ترکیه شدت یافت و مسکو، آنکارا را تحریم کرد.

در حالی که اردوغان، روسیه را به حمایت از پ.ک.ک متهم کرده، نومان کورتولموش، سخنگوی دولت ترکیه روز دوشنبه گفت روابط بین آنکارا و مسکو می تواند در کوتاه مدت بهبود یابد.

او با تاکید بر اینکه دو کشور مشکل غیر قابل حلی ندارند اظهار امیدواری کرد که مسائل مورد اختلاف از طریق گفت‌وگو حل شود.