فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیران حزب الله لبنان به دلیل تحریم‌ها نمی توانند حقوقشان را از بانک‌های لبنان دریافت کنند

  منابع لبنانی: دو ماه است که وزرا و نمایندگان حزبالله حقوقشان را نقد می گیرند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  قانون تحریم بین المللی خدمات مالی و بانکی علیه حزب الله لبنان تحت عنوان Hizballah International Financing Prevention Act (HIFPA)، که از سوی ایالات متحده صادر شد، به تازگی در سیستم «خدمات بانکی» لبنان در حال اجرا شدن است. اجرای این قانون تاثیرزیادی بر سیستم بانکی لبنان بر جای گذاشته است به طوری که بانک های لبنان ححتی پس از صدور بخشنامه‌های توضیحی زیادی نتوانستند از دایره محدود این تحریم ها شانه خالی کنند.

  به دنبال قرار دادن حزب الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا و اجرای تحریم‌ها علیه فعالیت‌های مالی این گروه در سطح جهان، بانک های لبنان موظف بودند که موضع خود را در قبال حزب الله لبنان و چگونگی تعامل با بانک های بین المللی بویژه آمریکا را مشخص کنند.

  تصمیم کنگره آمریکا در ماه دسامبر سال 2015 که حزب الله را یک سازمان «تروریستی» معرفی کرد و به دنبال آن صدور قطعنانه‌ای از وزارت خزانه داری آمریکا در اواسط ماه آوریل سال جاری 2016، باعث شد که این گروه به دلیل اقدامات تروریستی و خرید و فروش اسلحه و قاچاق مواد مخدر در لیست تحریم ها قرار بگیرد.

  به دنبال این تحولات دولت لبنان موظف بود که موضعی مشخص و شفاف در برابر این تحریم ها داشته باشد در غیر اینصورت تمام بانک های لبنان با معضلی روبرو خواهند شد که بانک‌های ایران در دوران تحریم‌ها با آن روبرو شدند.

  «دانیل گلاسر» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم وابسته به دفتر «امور تروریسم و اطلاعات مالی» این وزارتخانه، در سفر اخیر خود به بیروت ، از مسئولان لبنانی را که در مارس 2015 با آنان ملاقات کرده بود، خواست تا تمام مواد قطعنامه‌ها برای تحریم علیه حزب‌الله را عملا اجرا کنند.

  سفارت آمریکا در بیرروت روز شنبه طی بیانیه ای اعلام کرد که وزیر خزانه داری آمریکا به مسئولان لبنانی گفته است، این قانون حتی وزرا و نمایندگان حزب الله لبنان در دولت را نیز شامل می شود.

  در بیانیه سفارت آمریکا آمده است که چانیل گلاسر طی دیدار از لبنان با مسئولان سیاسی و بانکی لبنان ملاقات‌های متعددی داشته است.
  نمایندگان و وزرای حزب الله لبنان حقوق ماهانه خود را نقد می گیرند

  در همین حال روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» به نقل از منابع حزب الله لبنان نوشت:«نمایندگان و وزرای حزب الله لبنان که در نهادهای دولتی لبنان مشغول به کار هستند، از دو ماه پیش حقوق ماهانه خود را به صورت نقدی دریافت می کنند چون بانک های لبنان از ترس تحریم ها حسابهای این افراد را بست»

  این منبع نزدیک به حزب الله به الشرق الاوسط گفته است که اغلب لبنانی ها اکنون از تبعات این تحریم ها در هراسند چرا که صدها لبنانی دیگر به حزب الله لبنان وابسته نیستند اما در موسسه‌های فرهنگی و اقتصادی این حزب مانند درمانگاهها، رسانه‌ها تبلیغانی و غیره که تابع این حزب هستند کار می کنند.

  چگونگی برخورد بانک‌ها با بدهکاران مندرج در فهرست تحریم‌ها

  این روزنامه همچنین بر اساس منابع خود نوشت :«تعدادی از کارشناسان ایالات متحده در حال آموزش دادن اعضای «کمیسیون ویژه بررسی" در بانک مرکزی لبنان هستند این تیم در باره چگونگی برخورد با قانون آمریکا در تحریم های اعمال شده علیه حزب الله آموزش می بینند».

  منابع دولتی لبنان می گویند یکی از مشکلات اساسی پیش روی بانک‌های لبنان این است که چگونه با مشتریانی که بدهکار بانک های و در عین حال در لیست تحریم ها هستند، برخورد شود. در واقع بسیاری از آنها قادر به بازپرداخت این وام قبل از زمان مشخص شده در قرارداد قبلی با بانک‌ها، نیستند. بنابرین بانک نمی توانند عواقب تحریم‌های حزب الله لبنان را تحمل کنند و از اموال خود بگذرند».

  گفتنی است که چهارشنبه هفته گذشته، ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان، بخشنامه‌ای را صادر کرد که به موجب آن تمام موسسات مالی مانند بانک‌ها، شرکت‌های مالی و دیگر موسسات تحت کنترل بانک مرکزی لبنان موظفند که قانون تحریم‌های صادره از وزارت خزانه داری آمریکا علیه حزب الله لبنان را تطبیق کنند.

  طبق این بخشنامه تمام نهادهای مالی از بانک ها و شرکت ها و دیگر موسسات تحت کنترل دولت لبنان موظفند که در تعامل با حزب الله لبنان از قطعنامه های گنگره آمریکا وسیستم های کاربردی وزارت خزانه داری آمریکا تبعیت کنند و از همکاری با نهادهای مالی حزب الله خودداری کنند.

  بخشنامه صادره از ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان، به عنوان گامی مهم در پایبندی این کشور به بخشنامه‌ها و قوانین مالی وتحریم‌های بین المللی در زمینه‌های مالی و بانکداری بویژه از سوی آمریکا به شمار می رود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران