.
.
.

مذاکرات یمن...گفت وگو در باره تحویل اسلحه حوثی‌‌ها به دولت

هیئت‌ مذاکره دولت یمن: 1479 نفر در بازداشتگاههای کودتگران و صالح در صنعا اسیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل به یمن روز یکشنبه 29 مه اعلام کرد، هیئت‌های مذاکرات یمن در کویت روز شنبه در باره مکانیزیم خروج شبه نظامیان حوثی از پایتخت و تسلیم اسلحه به نهادهای دولتی با هدف از سرگیری مذاکرات سیاسی و بازسازی نهادهای دولتی بحث و گفتگو کردند.

فرستاده سازمان ملل متحد در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «ما در حال نزدیک شدن به یک توافق کلی و جامع بر اساس راه حل سیاسی، و به موازات آن در باره مسئله آزادی زندانیان و بازداشت شدگان نیز پیشرفت مهمی را احراز کردیم».

ولد الشیخ افزود:«کمیته زندانیان و بازداشت شدگان جلسه‌ای تشکیل داد و مقرر شد که هیئت کودتاگران فهرستی از زندانیان و بازداشت شدگان را ارائه دهد و سپس هیئت دولت نیر طی بیانیه‌ای موضع و نظر خود را به فرستاده سازمان ملل تحویل دهد تا بتواند به نحو بهتری این پرونده را دنبال کند».

در همین حال یکی از مسئولان در هیئت مذاکره دولت یمن به العربیه گفته است که هیئت دولت سه روز پیش یک لسیت 1479 نفره از زندانیان و بازداشت شدگان توسط شبه نظامیان حوثی را به فرستاده ویژه سازمان ملل ارائه دادند. این مسئول افزود که هیئت دولت دارای لیست دیگری است که قرار است در جلسه روز یکشنبه به کمیته بررسی وضعیت بازداشت شدگان را ارائه دهد.

اسماعیل ولد الشیخ احمد ابراز امیدواری کرد که همه طرفهای یمنی به تعهدات خود پایبند باشند تا در اسرع وقت همه بازداشت شدگان آزاد شوند.

نماینده سازمان ملل از رهبران 7 کشور بزرگ جهان که در بیانیه‌ای از تلاش سازمان ملل برای براقراری صلح در یمن قدردانی کردند، تشکر کرد.