فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی...هیئت ایرانی محضر سازماندهی حج را امضا نکرد و به کشور خود بازگشت

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  وزارت حج و عمره سعودی امروز جمعه، بیانیه ای درباره امتناع هیئت سازمان حج و زیارت ایران از امضای محضر توافقنامه سازماندهی حج، منتشر کرد.

  در این بیانیه تاکید شده که وزارت حج و عمره چند پیشنهاد در پاسخ به درخواست های سازمان حج و زیارت ایران ارائه داد از جمله صدور روادید الکترونیکی برای حجاج ایرانی در داخل ایران بر اساس توافق حاصله با وزارت خارجه سعودی و تقسیم مساوی حجاج میان هواپیمایی مسافری سعودی و ایران.

  همچنین پادشاهی سعودی با تعیین سفارت سوئیس جهت حفظ منافع حجاج ایرانی موافقت کرد، اما هیئت ایرانی بدون امضای محضر سازماندهی امور حجاج، سعودی را ترک کرد.

  بر این اساس، وزارت حج و عمره پادشاهی عربی سعودی، تاکید کرد که هیئت نمایندگی ایران، با امتناع از امضای محضر، مسئول عدم حضور شهروندان این کشور در حج امسال است. بیانیه بار دیگر بر مخالفت شدید سعودی با سیاسی کردن حج و دین فروشی تاکید کرد.

  متن بیانیه:« به پیوست بیانیه صادره از وزارت حج و عمره در تاریخ 5/8/1437هـ درباره امتناع سازمان حج و زیارت ایران از امضای محضر سازماندهی حضور حجاج ایرانی در سال 1437هـ، بنا بر علاقه‌مندی خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز- حفظه الله- و دولت پادشاهی عربی سعودی، به درخواست رئيس سازمان حج و زیارت ایران و هیئت همراه برای سفر به پادشاهی سعودی جهت امضای محضر سازماندهی حضور حجاج ایرانی جهت ادای مناسک حج سال 1437هـ موافقت شد. هیئت ایرانی مورد استقبال قرار گرفت و تمامی امکانات از جمله ادای عمره برای آنها فراهم شد. پس از آن نشست‌هایی متوالی به مدت دو روز 18-19/8/1437هـ برای ساعت‌های طولانی برگزار شد. وزارت حج و عمره چندین راه حل برای درخواست‌های سازمان حج و زیارت ایران ارائه داد.

  • صدور روادید حجاج ایرانی به صورت الکترونیکی در داخل ایران بر اساس مکانیزم توافق با وزارت خارجه سعودی.
  • تقسیم مساوی حجاج میان هواپیمایی سعودی و ایرانی.
  • موافقت با درخواست ایران با تعیین سفارت سوئيس جهت حفظ منافع حجاج ایرانی و در این زمینه هماهنگی‌های فوری با طرف‌های مسئول صورت گرفت.

  • این در حالی است که بامداد روز جمعه برابر با 20/8/1437هـ هیئت ایرانی، تمایل خود جهت بازگشت به کشورش را بدون امضای محضر سازماندهی امور حجاج اعلام کرد.

  • بر این اساس، وزارت حج و عمره، تاکید می کند که هیئت سازمان حج و زیارت ایران با امتناع از امضای محضر سازماندهی حج، نخست در برابر خداوند، سپس در برابر ملت خود مسئول منع حضور شهروندان این کشور در حج امسال است. همچنین بر مخالفت شدید پادشاهی سعودی با سیاسی کردن مراسم حج و دین فروشی تاکید می‌شود. و بر اساس توصیه‌های رهبران حکیم ما، وزارت حج و عمره بر آمادگی همیشگی خود برای همکاری جهت خدمت به حجاج بیت الله الحرام و تسهیل حضور آنها تاکید می‌کند.

  • وصلى الله على نبينا محمد وآله وصحبه وسلم.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران