.
.
.

سعودی.. توافق اولیه با ایران بر سر حج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر حسین الشریف مدیر کل وزارت حج و عمره سعودی اعلام کرد که این وزارتخانه با سید سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت ایران، به توافقی اولیه بر سر سفر امسال حجاج ایرانی به سعودی برای ادای مناسک حج و عمره، دست یافت. این توافق با حضور دکتر محمد صالح بنتن، وزیر حج و عمره سعودی و شماری دیگر از مسئولان وزارتخانه حاصل شد.

این مقام مسئول درباره درخواست ایران برای افزودن بندهایی به محضر توافقنامه که به ایرانی‌ها اجازه برگزاری مراسم دعای کمیل، برائت و زیارت را می‌دهد، گفت که سعودی، اجازه چنین اقدام‌هایی را نمی‌دهد و به طرف ایرانی این مخالفت ابلاغ شده است.

او تاکید کرد که دستورالعمل‌هایی که توافق‌نامه‌های آن‌ها با همه کشورهای اسلامی امضا شده و بر همگان به صورت مساوی ملزم به پایبندی به آن هستند، باید اجرایی شود.

الشریف یادآور شد که طرف‌های سعودی و ایرانی، جلسه‌ای مثبت داشتند که در آن، بر سر همه مسائل مرتبط با حجاج ایرانی، توافق شد. او خاطرنشان کرد که با وزارت امور خارجه سعودی بر سر استفاده از سامانه الکترونیکی که صدور روادید برای حجاج ایرانی را در کشورشان آسان می‌کند، توافق شد و این امکان به شرکت‌های هواپیمایی داده می‌شود تا از صحت روادید اطمینان حاصل کنند.

مقام مسئول سعودی افزود که هیچ دستورالعمل‌ ویژه برای حجاج کشوری خاص وجود ندارد و توافق‌نامه‌ها برای همه کشورها یکسان است.

او ادامه داد که مساله مورد اختلاف که صدور روادید بود، حل و فصل شد.

مدیرکل وزارت حج و عمره سعودی تاکید کرد که اختلاف‌ها بر سر برخی از خدمات نیز حل و فصل شد. او افزود که پادشاهی سعودی و رهبری‌اش، از تمام حجاج از سراسر جهان استقبال می‌کنند و این جلسه هم تایید کننده استقبال سعودی از حجاج ایرانی است.

توافق اولیه در نشست روز چهارشنبه در وزارت حج و عمره سعودی صورت گرفت.

پیش از این وزارت حج و عمره سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که از حجاج و عمره‌گذاران از همه تابعیت‌ها استقبال می‌کند اما این ایران است که از امضای محضر توافقنامه سازماندهی کننده برای حج امسال (۱۴۳۷ هـ.ق)‌ سر باز زد.

در بیانیه وزارت حج و عمره سعودی آمده است: «با توجه به مسئولیت‌ها و وظایف وزارتخانه در خدمت به مهمانان خانه خدا، به همگان تاکید می‌کنیم که رهبری، دولت و ملت پادشاهی عربی سعودی، خدمت به مهمانان حرمین شریفین از حجاج، عمره‌گذاران و زائران از تمام تابعیت‌ها را برای خود شرف می‌داند و این خدمت را پادشاهی عربی سعودی، از مهم‌ترین وظایف اسلامی خود می‌داند».

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این بیانیه افزوده است: «هر سال و با سیاست‌گذاری‌های دولت پادشاهی عربی سعودی به رهبری خادم حرمین شریفین، وزارت حج و عمره، تمام مسئولان امور حج در کشورهای عربی، اسلامی و کشورهای دارای اقلیت‌های مسلمان را به منظور بحث بر سر برنامه‌ریزی برای حج و فراهم کردن نیامندی‌های حجاج، دعوت می‌کند. شمار این کشورها به ۷۸ می‌رسد که جمهوری اسلامی ایران از جمله آن‌ها است».