.
.
.

فرزند اسامه بن لادن؛ از اقامت در ایران تا پیوستن به القاعده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

موضوع ظهور حمزه بن لادن فرزند اسامه بن لادن رهبر سابق «القاعده» در نهم مه 2016، و برجسته شدن او در رسانه‌ها از طریق پیام صوتی‌اش که با عنوان "بیت المقدس عروسی است که مهریه او خون ماست" پخش شد، برای بسیاری از تحلیلگران سیاسی که مسائل گروه‌های جهادی تندرو را دنبال می کنند، موضع بحث بر انگیز و تعجب آوری که بتواند پیامدهای مهمی بر واقعیت کنونی جناح‌های جهادی متخاصم داشته باشد، نبود. اما از نظر تحلیلگران تنها اهمیتی که در این پیام نهفته است، این است که حمزه بن اسامه بن لادن دوران تربیت و نگهداری او توسط میزبانان اولیه اش یعنی ایران به پایان رسیده و اکنون او وارد مرحله جدیدی شده است.

پخش پیام صوتی حمزه اسامه بن لادن 24 ساله از موسسه تبلیغاتی «سحاب»، بخش رسانه‌ای «القاعده» که با پیام صوتی ایمن الظواهری رهبر این شبکه همزمان بود به این معنا نیست که این دو شخص بر خلافت القاعده با هم اختلاف دارند بلکه این بیانگر تلاش برای تجدید و بازسازی ساختار اداری این تشکیلات به منظور متحد کردن همه جناح‌ها و جنبش‌های جهادی در سوریه و پایان دادن به دو دستگی و درگیری میان آنها است.

ساختار اداری جدید «القاعده» از سه محور اصلی و کلیدی تشکیل می شود این سه محور همه سازمان را به صورت فراگیر در خود جا می دهد. اول بازوی جهادی، دوم شاخه سیاسی و سوم شاخه شرعی است.

در تقسیم بندی ساختار جدید القاعده، در حالی که حمزه بن لادن فرزند اسامه بن لادن به دلیل تجربه در امور جنگی‌ بازوی نظامی آن را رهبری می کند، بازوی سیاسی القاعده را جماعت «اخوان المسلمین » که ترجیحا باید ایمن الظواهری به دلیل سابقه اخوانی و تجربه اش در مانور‌های سیاسی آن را به عهده می گیرد. اما شاخه شرعی آن را سلفی‌ها به عهده می‎گیرد که در میان شیخ عبدالله المحیسنی برای رهبری شاخه احکام شرعی ترجیحا تعیین شده است.

ظهور حمزه بن لادن و بررسی پیام صوتی او از روی اسنادی و تصاویری که واشنگتن از آنها پرده برداشت، نشان می دهد که او درس‌های را در زمینه آموزش فقه ، فن سخنوری و درک واقعیت‌های امروزه جهان که از اصول اولیه تشیکلات القاعده است خوب بهر برداری کرده و اشاره او به بیت المقدس یکی از مسائلی است که جهان اسلام برای آن اهمیت ویژه ای قائل است.

حمزه بن لادن و مادرش خیریه صابر و اقامت در ایران

حمزه بن لادن در سال 1991 متولد شد، مادر وی خیریه صابر همسرسوم اسامه بن لادن، است که دارای مدرک دکترا در روانشناسی کودک، و یکی از اساتید سابق دانشگاه ملک عبدالعزیز در جده بود . او از زمانی که اسامه بن لادن در جده بود تا زمانی که به سودان مهاجرت کرد او را همراهی می کرد خیریه از اسامه بن لادن تنها یک فرزند دارد که همین حمزه بن لادن است .

حمزه و مادرش به همراه برخی از اعضای خانواده بن لادن پس از رویدادهای 11 سپتامبر سال 2001، پس از مذاکرات «القاعده» با دولت ایران که خیلی از رهبران القاعده را در خود پناه داده بود، وارد ایران شد. حمزه بن لادن، توسط یک گروه ویژه دارای دیدگاه و ایدئولوژی نزدیک به اندیشه طالبان و با حمایت و مراقبت ها و نظارت ایران پرورش یافت.

حکایت حمزه و خیریه مادرش داستانی طولانی است که نیاز به زمان طولانی دارد داستانی که فصل های آن با ورود به ایران آغاز و در ایران منتهی می شود.

حمزه بن لادن و آغاز فعالیت‌هایش

در 18 اکتبر 2007، اسامه بن لادن در یکی از نامه‌ها ارسالی اش که در محل اقامتش در ابوت آباد یافت شد به شخصی با نام مستعار«کرم» با اعتراض شدید نسبت به تهدید ایران و حزب الله لبنان از سوی این شخص بدون مشورت با وی نوشته است:«شما می دانید که ایران تنها راهرو اصلی ما برای انتقال اموال، افراد و مکاتبات، و همچنین مسئله تبادل اسرا است».


در نامه اسامه بن لادن از مذاکره با ایران و تبادل اسرا میان القاعده و ایران سخن به میان آمده و بن لادن به «کرم» می گوید برای آغاز تبادل افرارد میان دو طرف مذاکره را شروع کند.

پس از چند سال سعد و همسرش از ایران خارج شدند. سعد پس از مدتی به همراه خدیجه خواهرش در بمباران هوایی آمریکایی‌ها در افغانستان کشته شدند.

به دنبال این مسئله اسامه بن لادن با ارسال نامه‌ای به آنچه که «خردمندان » ایران توصیف کرد، از مقامات ایران خواست که خانواده‌اش رارها کنند تا به هر کشوری که دوست دارند بروند بن لادن در این پیام خطاب به مقام های ایران گفت:«شما فکر می کنید اسرای ما کسی از آنها استقبال نمی کند اگر اینگونه فکر کرده اید اشتباه فکر کرده اید همه اسرای ما وضعیتشان اینگونه نیست. برای مثال زن سعد بن اسامه خدیجه شهروند سودان است و سودان با جان و دل از آن استقبال می کند کما اینکه فرزندانم محمد، حمزه و لادن و خواهرانشان و خاله هایشان از کشورهای عربی در جزیره العرب هستند و آنجا براحتی می توانند از جایی به جایی نقل مکان کنند بنابرین رهایشان کنید تا هر جا که بخواهند بروند...».

ایران خانواده اسامه بن لادن را آزاد میکند

طبق مدارک و اسنادی که خانه بن لادن به دست آمده مدت کوتاهی پس از پیام بن لادن به ایران «القاعده» توانست خانواده رهبر القاعده را از ایران به پاکستان باز گرداند البته آزادی خانواده بن لادن پس از آن صورت گرفت که خالد بن لادن طی نامه خامنه‌ای را تهدید کرد که چنانچه خانواده بن لادن را آزاد نکند، روابط طولانی القاعده و ایران را در رسانه‌های غربی و عربی فاش خواهد کرد.


اسامه بن لادن در یکی از نامه‌هایش که در تاریه 28 محرم 1432 به همسرش خیریه نوشته ، آزادی و خروجش از ایران را به او تبریک گفته و در باره دیگر فرزندانش از او می پرسد.

همسرش از زندگی طبیعی که در ایران داشتند او را خبر می دهد و از ازدواج حمزه ملقب به ابی معاذ، با دختر ایمن الظواهری رهبر القاعده به او خبر می دهد. خیریه به او خبر می دهد که حمزه دو کودک از دختر ایمن الظواهری نصیبش شده است.

طبق استناد و مدارک به دست آمده، اسامه بن لادن در نامه هایش که در باره مذاکره با ایران با او مشورت می کنند از واسطه می خواهد که حمزه و مادرش خیریه را باهم آزطاد کنند و در سفر باهم باشند.

شک وتردید وعدم اعتماد بن لادن به ایران

در حالی که بن لادن برای بازگشت خانواده اش از ایران به پاکستان، تلاش و هماهنگی می کرد در عین حال نگران بود که مبادا موافقت ایران با خروج خانواده اش طعمه‌ای برای مشخص کردن مکان اقامت وی باشد.

شک بن لادن به ایران در نامه‌اش به خیریه مشخص است او به همسرش می گوید:«در پیام خودت گفتی که وقتی به لطف خدا آزاد شدید و به وزیرستان بازگشتیدید ایا از چیزی که ایران را مجبور کرد شما را آزاد کند باخبر شده اید آیا از اینکه تو حمزه تصمیم گرفته بودید به سوریه بروید و احتمال اینکه به حجاز برگردید و آنها را رسوا کنید واهمه‌ای نداشتند؟»

بعد ادامه می دهد :« در باره نامه خالد بن لادن که در آن خامنه‌ای را به فاش کردن روابط تهدید کرد شما چیزی هم در ایران در این مورد شنیده اید».

نامه‌های بن لادن نشان می دهد که او نمی خواست که حمزه در امور نظامی و جنگی وارد شود برای همین همیشه از مسئولانی که امور فرزندان و خانواده اش را اداره می کردند می خواست که حمزه را وارد کارزار جنگ و آموزش نظامی نکنند.به همین خاطر قبل از مرگش بارها خواسته بود که حمزه را به نزد او در پاکستان بیاورند اما به دلایلی تیم مسئول مراقبت از فرزندانش با او مخالفت کرده بود.

حمزه بن لادن در ایران

حمزه در طول 10 سال اقامت خود، مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش در ایران که پس از حملات 11 سپتامبر 2001، وارد ایران شدند تا سال 2011 فقط به ارسال نوارهای صوتی کوتاه مدت اکتفا کرد. حتی این موضاعت نیز با استقبال اسامه بن لادن مواجه نشد و او تا آخرین لحظه مخالف ورود حمزه به کارزار جنگ وجهاد و غیره بود.در نامه های بن لادن به مسئولان توصیه می کرد که حمزه را فقط در زمینه علمی، ایدئولوژیکی و دیگر مسائل اداری سیاسی آموزش و مهیا کنند. او همیشه اصرار داشته که حمزه را از نظامی بودن دور کنند.
حمزه در یکی از نامه‌هایش به پدرش می نویسد:« اگر قسمت شد شما را ببینم و دو باره برگردم تا آموزش نظامی ببینم و به جنگ علیه دشمنان خدا در داخل افغانستان بپردازم این چیزی است که به آن علاقه داردم اما هر چه تو امر می کنی انجام می دهم ».

ظهور حمزه بن لادن درعملیات‌ها

اولین کلیب ویدیویی که حمزه بن لادن در حالی که در کنار جنگجویان طالبان به نیروهای نظامی پاکستان در وزیرستان جنوبی حمله می کند را نشان می دهد در سال 2005 مشاهده شد . در سال 2003 او در یک پیام صوتیکه از طریق یکی از سایت های "القاعده" منتشر شد از هواداران این شبکه در کابل، بغداد و غزه خواست تا علیه ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه جهاد کنند.در سال 2008 نیز حمزه در یک پیام ویدیویی کوتاه خواستار نابودی کامل بریتانیا و ایالات متحده و فرانسه و دانمارک شد. در سال 2015 پیامی از حمزه بن لادن ظاهرپخش شد که در آن ضمن اعلام بیعت با ملاعمر از هواداران القاعده خواست تا به اسرائیل و آمریکا حمله کنند. و در آخرین پیام وی به ایمن الظواهری پیام فرستاد و او را به عنوان «رفیق راجهاد پدر» نام برد و از همه هواداران القاعده در سوریه، فلسطین، عراق، مغرب، سومالی، هند، چچن و اندونزی قدردانی کرد.