.
.
.

دیدار تاریخی پاپ واتیکان و شیخ الازهر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد الطیب، شیخ الازهر و پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان، روز دوشنبه 23 مه، در واتیکان با یکدیگر دیدار کردند و این دیدار تاریخی را با در آغوش کشیدن یکدیگر و بوسه محبت آمیز به ثبت رساندند.

اولین دیدار رهبران کاتولیکها و مسلمانان سنی مذهب نشانه ای از بهبود روابط دو دین بزرگ جهان دارد که پس از انتخاب پاپ فرانسیس در سال 2013 روی می دهد.

پاپ فرانسیس در ابتدای این دیدار به خبرنگاران حاضر گفت: "این دیدار یک پیام است." شیخ احمد الطیب نیز در بیانیه ای در باره این سفر گفت که دعوت پاپ فرانسیس برای سفر به واتیکان را پذیرفته تا "راههای گسترش صلح و همزیستی" را مورد بررسی قرار دهد.

در بیانیه واتیکان که در پایان این دیدار منتشر شد از آن با عنوان "صمیمانه" یاد کرد و گفت که این دیدار 30 دقیقه طول کشید. تصمیم الطیب برای سفر به واتیکان هفته گذشته بصورت غیرمنتظره اعلام شد. روابط واتیکان و جهان اسلام در دوران بندیکت شانزدهم، پاپ سابق واتیکان، روبه تیرگی گذاشته بود.

پاپ جان پل دوم نیز در سال 2000 میلادی، در قاهره با شیخ الازهر دیدار کرد. این دیدار یکسال قبل از رویدادهای 11 سپتامبر بود که روابط غرب و جهان اسلام را دگرگون کرد.

شيخ الأزهر والبابا
شيخ الأزهر والبابا
البابا وشيخ الأزهر
البابا وشيخ الأزهر