فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرانسه وجود دود در هواپیمای مسافربری مصری را تایید کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هیئت سلامتی هواپیمایی فرانسه روز شنبه 21 مه اعلام کرد، آخرین بررسی‌ داده‌های هواپیمای مصری نشان می‌دهد که دو دقیقه پیش از سقوط، حسگرهای دود و آتش در کابین هواپیما به کار افتادند.

  تایید فرانسه بر وجود دود در هواپیمای مصری دقایقی قبل از سقوط، پس از آن اعلام می شود که رسانه‌های آمریکایی از یک منبع نزدیک به هیئت تحقیق، از وجود دود در هواپیما آنهم دقایقی قبل از سقوط گزارش داده بودند.

  این در حالی است که وزارت هواپیمایی مصر اعلام کرد هیچ نشانه‌ای از وجود دود در هواپیما تا قبل از سقوط مشاهده نشده است.

  با این حال هنوز علت سقوط این هواپیما مشخص نشده و هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.

  کارشناسان هیئت ایمنی هواپیمایی فرانسه در گزارش امروز خود اعلام کرده که بررسی داده‌های هواپیمای ایرباس 320 پرواز شماره 804 ایجپت‌ایر که در نخستین ساعات روز پنج‌شنبه در دریای مدیترانه سقوط کرد، حکایت از فعال شدن «هشدار دود» و آتش در مجاورت کابین خلبان دارد. اما این هیئت در عین حال گفته است که در حال حاضر نمی تواند توضیح بیشتری در باره علت بروز این دود در هواپیما را بدهد

  شبکه «سی‌ان‌ان» روز گذشته به نقل از یک منبع مصری در گزارشی ویژه خبر مشاهده نشانه هايى از دود در هواپیما را نیز منتشر کرد.

  طبق این گزارش سامانه گزارش‌دهی و تخصیص آدرس ارتباطات هواپیمای سقوط کرده این داده‌ها را در اختیار متخصصان قرار داده است. این سامانه لینکی ارتباطی میان هواپیماها و تاسیسات فرودگاهی برقرار می‌کند.

  بنا بر گزارش «سی‌ان‌ان»، در این داده‌ها زمان‌هایی ثبت شده که به زمان ناپدید شدن هواپیما و سقوط آن بسیار نزدیک است.

  متخصصان پرواز می‌گویند فعال شدن هشدار دود در هواپیما لزوما به این معنی نیست که کابین هواپیما دچار آتش‌سوزی شده یا خلبان و گروه پرواز از فعال شدن آن مطلع بوده‌اند. این گزارش‌ها به صورت اتوماتیک از درون هواپیما به بیرون مخابره می‌شوند.

  اگرچه بقایای اجساد برخی مسافران و متعلقات آنها به همراه گوشه‌هایی از بدنه هواپیما در پهنه مدیترانه پیدا شده، هنوز جعبه سیاه این هواپیما پیدا نشده و جست‌وجو برای یافتن آن ادامه دارد. یافتن جعبه سیاه می‌تواند رمزگشای معمای سقوط این هواپیما باشد، چون تمام مکالمات کابین خلبان در آن ذخیره می‌شود.

  ایرباس A320 خطوط هوایی Egypt Air که در ساعات نخستین روز پنج‌شنبه با 56 مسافر و 10 خدمه از پاریس به سوی قاهره در پرواز بود، 15 کیلومتر پس از ورود به حریم هوایی مصر از رادار محو شد. به نظر می رسد که همه سرنشینان این هواپیما در پی سقوط در دریا جان باخته‌اند.

  با این همه، کارشناسان هنوز با قاطعیت درباره علل سقوط اعلام نظر نکرده‌اند، اما با توجه به این‌که این هواپیما در شرایط بسیار خوب آب‌وهوایی از پاریس به قاهره در پرواز بوده و پیش از محو شدن در رادار دو چرخش ناگهانی داشته، گفته می‌شود احتمال این‌که دست تروریست‌ها در پس پرده باشد بیش از هر سناریوی دیگری است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران