.
.
.

دستکم ۳ کشته و ده‌ها زخمی در درگیری تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تظاهرکنندگان معترض عراقی بعد از ظهر جمعه ۲۰ ماه مه، با حمله به منطقه حفاظت شده سبز بغداد (الخضراء) با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به گزارش منابع خبری، شلیک آتش از سوی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان، منجر به کشته شدن دستکم ۳ تن شد و ده‌ها زخمی بر جای نهاد.

نیروهای امنیتی با شلیک آتش و گاز اشکاور، سعی کردند جلوی پیشروی تظاهرکنندگان را بگیرند. اما منابع خبری می‌گویند گشودن آتش خشم تظاهرکنندگانی را به دنبال داشت که به سمت مقر نخست‌وزیری و پارلمان یورش بردند.

ساختمان‌های مهم حکومتی از جمله نخست‌وزیری، پارلمان، ریاست‌جمهوری و شماری از سفارتخانه‌های خارجی، در منطقه سبز بغداد واقع هستند.

در پی این حوادث، تلویزیون دولتی عراق گزارش داد که در بغداد وضعیت منع آمد و شد اعلام و همه خروجی‌های پایتخت عراق بسته شده است. همچنین فرمان دستگیری آمران حمله به منطقه سبز و دفتر نخست وزیری صادر شده است.

تظاهرات جمعه بغداد با دعوت «جریان مدنی» برگزار شد. تظاهرات هفته پیش در بغداد و مناطق دیگر که با خواست اصلاحات برگزار می‌شد، با دعوت مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی برگزار می‌شد.

تظاهرکنندگان خواستار اصلاحات و تشکیل دولتی تکنوکرات با وزرای مستقل هستند. احزاب سیاسی صاحب نفوذ در قدرت در عراق اما با این خواسته مخالفت می‌کنند. این مساله باعث شده که پارلمان به خاطر به حد نصاب نرسیدن، نتواند تشکیل جلسه دهد.

دو هفته پیش تظاهرکنندگان وابسته به جریان صدر، به ساختمان پارلمان حمله کردند. این مساله باعث بالا رفتن هشدار امنیتی در بغداد شد.