.
.
.

تصویری...اشغال دفتر نخست‌وزیری عراق و اعلام وضعیت فوق‌العاده در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تظاهرکنندگان معترض عراقی با یورش به دفتر نخست‌وزیری عراق در منطقه حفاظت شده سبز بغداد (الخضراء)‌ برای ساعاتی این دفتر را به اشغال خود در آورده بودند. نیروهای امنیتی اما با مداخله شدید، معترضان را از دفتر نخست‌وزیری و منطقه سبز بیرون راندند. پس از این حوادث، در بغداد وضعیت منع و آمد و شد اعلام و تمام ورودی‌های پایتخت عراق بسته شد. نیروهای ارتش نیز با حرکت به سمت منطقه سبز، تظاهرکنندگان را از این منطقه بیرون راندند.

ساختمان‌های مهم حکومتی از جمله نخست‌وزیری، پارلمان، ریاست‌جمهوری و شماری از سفارتخانه‌های خارجی، در منطقه سبز بغداد واقع هستند.

پیش از حمله به دفتر نخست‌وزیری، تظاهرکنندگان عراقی با نیروهای امنیتی در ورودی منطقه سبز بغداد، درگیر شده‌ بودند.

بنا بر گزارش‌ها، شلیک آتش و گاز اشکاور از سوی نیروهای امنیتی، به کشته شدن دستکم ۳ تن از تظاهر کنندگان و زخمی شدن صدها تن دیگر انجامید.

تظاهرات جمعه بغداد با دعوت «جریان مدنی» برگزار شد. تظاهرات هفته پیش در بغداد و مناطق دیگر که با خواست اصلاحات برگزار می‌شد، با دعوت مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی برگزار می‌شد.

تظاهر کنندگان خواستار اصلاحات و تشکیل دولتی تکنوکرات با وزرای مستقل هستند. احزاب سیاسی صاحب نفوذ در قدرت عراق اما با این خواسته مخالفت می‌کنند. این مساله باعث شده که پارلمان به خاطر به حد نصاب نرسیدن، نتواند تشکیل جلسه دهد.

دو هفته پیش تظاهر کنندگان وابسته به جریان صدر، به ساختمان پارلمان حمله کردند. این مساله باعث بالا رفتن هشدار امنیتی در بغداد شد.