.
.
.

نشست کشورهای عضو گروه بین‌المللی حمایت از سوریه در وین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیپلماتیک اعلام کردند که کشورهای عضو گروه بین المللی حمایت از سوریه امروز سه شنبه 17 مه 2016 در وین دور هم جمع می شوند تا در باره اوضاع سوریه و آغاز مجدد مذاکرات صلح در ژنو گفتگو کنند. به نظر می رسد که در این کنفرانس زمان تشکیل کنفرانس گفت وگوهای مجدد در ژنو تعیین شود.

طبق گزارش تلویزیون العربیه، جان کری و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه آمریکا و روسیه، به طور مشترک ریاست این نشست را به عهده خواهند داشت.

در این نشست وزیران خارجه روسیه و آمریکا با گروه بین المللی حمایت از سوریه، که از اعضای اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، ترکیه، ایران و چین تشکیل می شود، در باره اوضاع بحرانی مناطق تحت محاصره گفت وگو خواهند کرد.

یکی از مهمترین مسائلی که در این کنفرانس انتظار می رود مطرح شود،«متوقف کردن عملیات جنگی» میان نیروهای اسد و مخالفان و همچنین افزایش کمک های انسانی برای مناطق تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه و حزب الله لبنان است.

در این نشست همچنین دور جدید مذاکرات ژنو نیز بررسی خواهد شد.

در همین حال جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز گذشته برای فراهم کردن زمینه این گفتگوها با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه ایتالیا و آلمان، دیدار و گفت وگو کرد. منابع مطلع می گویند محور اصلی گفت وگوهای جان کری بحران سوریه و تحولات اخیر در لیبی بوده است.

شرکت‌کنندگان نشست وین علاوه بر بررسی اوضاع سوریه قرار است تا بر سر تلاش‌ها برای ایجاد ثبات بیشتر در لیبی و حمایت از دولت جدید این کشور که از سوی سازمان ملل متحد حمایت می‌شود، بحث و تبادل نظر کنند.