.
.
.

کویت...توافق طرف‌های یمنی بر تبادل زندانیان وبازداشت‌شدگان سیاسی در صنعا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طرف‌های مذاکرات صلح یمن در کویت روز جمعه 13 مه 2016 اعلام کردند که کمیته‌های مشترک که از هیئت‌های نمایندگی مذاکرات تشکیل شد، در جلسات گفت وگوی خود که روز پنجشنبه با میزبانی سازمان ملل برگزار شد نتوانستند در زمینه سیاسی، امنیتی و نظامی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای بکنند و در نتیجه روز پنجشنبه بدون دستیابی به جلسه گفت وگوی خود پایان دادند.

منابع کویتی می گویند اصرار کودتگران حوثی بر تشکیل دولت انتقالی قبل از شرط خروج شبه نظامیان و گروه های مسلح از شهرستانها و تحویل سلاح، دلیل اصلی بن بست و عدم پیشرفت مذاکرات است.

تنها روزنه امیدی که از مذاکرات کویت باقی مانده توافق طرفین درباره تبادل بازداشت شدگان و زندانیان در صنعا است که قرار است به مدت 20 روز آینده صورت بگیرد.

بنا به منابع فعالان حقوق بشری حوثی از زمان تسلط بر صنعا بیش از 3500 نفر را بازداشت کرده‌اند.

طبق این گزارش در استان الحدید، 500 نفر در تعز 1300 تاکنون توسط حوثی‌ها بازداشت شدند. در دارالبیضا نیز تاکنون ده‌ها تن نیز توسط حوثی ها بازداشت شدند.

در مناطق جنوبی نیز حوثی در اویل استیلای خود بر جنوب یعنی پیش از شکستشان از نیروهای مقاومت و ائتلاف عربی، وزیر دفاع، برادر رئيس جمهور هادی و فرمانده نظامی محور جنوب استان «ابین» نیز توسط این گروه کودتگر بازداشت شدند.

گفتنی است که 3 روز پیش روزنامه نگاران و فعالان بازداشت شده در زندانهای شبه نظامیان حوثی دست به اعتصاب عذا زده بودند. این افراد 11 ماه از بازداشت آنها توسط شبه نظامیان حوثی و صالح می گذرد.