.
.
.

مهم‌ترین فرماندهان حزب‌الله لبنان که در سوریه کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با اعلام کشته شدن مصطفی بدرالدین فرمانده ارشد نظامی حزب‌الله لبنان در سوریه که همچنان اخبار ضد و نقیضی درباره علت کشته شدن او منتشر می‌شود، به نظر می‌آید که سوریه، به کشتارگاهی برای فرماندهان بلندپایه این حزب لبنانی که از سوی ایران حمایت می‌شود، تبدیل شده است.

در دو سال نخست آغاز انقلاب در سوریه، حزب‌الله با وجود تشییع گاه و بی گاه اجساد نیروهای خود در لبنان، از تایید مشارکت گسترده نیروهایش در جنگ امتناع ورزیده و تنها به بیان این مساله بسنده می‌کرد که این افراد، در جریان حمایت از مزارهای مقدس برای شیعیان کشته شده‌اند.

اما از سه سال پیش، حزب‌الله رسما به مشارکت مستقیم خود در جنگ سوریه در حمایت از نظام بشار اسد، اذعان کرد. این اعلام با حمله شبه‌نظامیان حزب‌الله به شهرک القصیر در حومه حمص در نزدیکی مرزهای لبنان همراه شد.

اما پس از آن مشارکت شبه‌نظامیان حزب‌الله به مناطق دیگر نیز کشیده شد و همراه با آن، رسیدن جنازه‌های کشته شدگان این حزب به لبنان، افزایش یافت.

به جز نیروها، شماری از فرماندهان بلندپایه نظامی حزب‌الله نیز در جنگ سوریه کشته شده‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان به چند فرمانده برجسته اشاره کرد که آخرین آن‌ها مصطفی بدرالدین بود.

مصطفی بدرالدین: این شخص در سایه حزب‌الله بسیاری از اسرار این حزب‌ را به همراه داشت. او در حملات کویت در سال ۱۹۸۲ مشارکت داشت. او در کویت دستگیر و به اعدام محکوم شد اما در جریان حمله عراق به کویت، موفق شد که در سال ۱۹۹۰ از زندان فرار کند. او برادر همسر عماد مغنیه فرمانده پیشین نظامی حزب‌الله لبنان است. بدرالدین از متهان اصلی ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان است او گردان‌های حزب‌الله را در سوریه فرماندهی می‌کرد.

سیمر قنطار: او به مدت سی سال در زندان‌های اسرائیل اسیر بود. در جریان تبادل اسرا میان حزب‌الله و اسرائیل در سال ۲۰۰۸ آزاد شد. پس از آن به نیروهای حزب‌الله در سوریه پیوست تا این‌که اواخر سال ۲۰۱۵ کشته شدنش اعلام شد. دلیل کشته شدن او نیز تا کنون مشخص نشده است. نظام سوریه ابتدا اعلام کرد که قنطار توسط مخالفان بشار اسد کشته شده اما پس از آن این اعلام خود را تغییر داد و گفت در نتیجه حمله هوایی اسرائیل به شهرک جرمانا در نزدیکی دمشق کشته شده است.

حسن حسین الحاج: یکی از فرماندهان نظامی کهنه‌کار حزب‌الله بود که نیروهای این حزب را در حماه و ادلب سوریه فرماندهی می‌کرد. او در اثر اصابت یک موشک شلیک شده توسط مخالفان اسد در اکتبر ۲۰۱۵ کشته شد. مهدی حسن عبید جانشین او نیز چند روز بعد کشته شد.

حسن علی جفال: فرمانده نیروهای نخبه حزب‌الله بود. نیروهای نخبه حزب‌الله پس از ناتوانی نیروهای اسد در به کنترل در آوردن الزبدانی در نزدیکی مرزهای لبنان، به این منطقه اعزام شده بودند. جفال سرانجام سپتامبر ۲۰۱۵ در حمله مسلحانه مخالفان حکومت سوریه به منطقه الزبدانی، به همراه ۵ تن دیگر از شبه‌نظامیان حزب‌الله کشته شد.

فادی الجزار: یکی از فرماندهان بلندپایه حزب‌الله لبنان که در جریان درگیری‌های القصیر در حومه حمص، ماه می ۲۰۱۵ به همراه تنی چند از شبه‌نظامیان حزب، کشته شد.

علی خلیل علیان: ماه می ۲۰۱۵ در درگیری‌های بلندی‌های قلمون با جیش الفتح کشته شد. جیش الفتح مدعی است که در این درگیری‌ها، بیش از ۶۰ تن از شبه‌نظامیان حزب‌الله کشته شدند.

غسان فقیه: ژوئن ۲۰۱۵ در منطقه قلمون در حومه دمشق در نزدیکی مرزهای لبنان کشته شد. پس از آن برادرش جمیل فقیه که یک از فرماندهان میدانی حزب‌الله بود نیز در حومه ادلب کشته شد.

محمد احمد عیسی: گمان می‌رود که او یکی از مسئولان بخش‌های سوریه و عراق در حزب‌الله لبنان بود. او ژانویه ۲۰۱۵ در حمله‌ای که گفته می‌شود اسرائیل انجام داده، در استان قنیطره کشته شد.

جهاد مغنیه: او از فرماندهان میدانی حزب‌الله و فرزند عماد مغنیه فرمانده نظامی حزب‌الله لبنان بود. جهاد مغیه ژانویه ۲۰۱۵ در حمله‌ای که گفته می‌شود اسرائیل انجام داده، در استان قنیطره کشته شد.

فوزی ایوب: تابعیت کانادیی داشت و از سال ۲۰۰۹ پس از آن‌که تلاش کرد با گذرنامه جعلی آمریکایی وارد اسرائیل شود، از سوی پلیس فدرال آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت. او ماه می ۲۰۱۴ در استان حلب کشته شد.