.
.
.

سعودی: ایران از امضای محضر توافق‌نامه سازماندهی حج امتناع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت حج و عمره سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که از حجاج و عمره‌گذاران از همه تابعیت‌ها استقبال می‌کند اما این ایران است که از امضای محضر توافقنامه سازماندهی کننده حج امسال (۱۴۳۷ هـ.ق)‌ سر باز زد.

در بیانیه وزارت حج و عمره سعودی آمده است: «با توجه به مسئولیت‌ها و وظایف وزارتخانه در خدمت به مهمانان خانه خدا، به همگان تاکید می‌کنیم که رهبری، دولت و ملت پادشاهی عربی سعودی، خدمت به مهمانان حرمین شریفین از حجاج، عمره‌گذاران و زائران از تمام تابعیت‌ها را برای خود شرف می‌داند و این خدمت را پادشاهی عربی سعودی، از مهم‌ترین وظایف اسلامی خود به شمار می‌آورد».

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این بیانیه افزوده است: «هر سال و با سیاست‌گذاری‌های دولت پادشاهی عربی سعودی به رهبری خادم حرمین شریفین، وزارت حج و عمره، تمام مسئولان امور حج در کشورهای عربی، اسلامی و کشورهای دارای اقلیت‌های مسلمان را به منظور بحث بر سر برنامه‌ریزی برای حج و فراهم کردن نیامندی‌های حجاج، دعوت می‌کند. شمار این کشورها به ۷۸ می‌رسد که جمهوری اسلامی ایران از جمله آن‌ها است».

وزارت حج و عمره سعودی خاطرنشان کرده است:‌ آن‌چه برای حج سال ۱۴۳۷ هـ.ق با مسئولان امور حج ایران مطرح شد، بدین ترتیب است:

نخست؛ از سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت ایران به منظور برنامه‌ریزی برای حج و فراهم کردم نیازمندی‌های حجاج ایرانی برای ادای مناسک امسال (۱۴۳۷ هـ.ق) به وسیله نامه شماره ۴۷۹/خ و تاریخ ۲۵-۱-۱۴۳۷، دعوت شد.

دوم؛ وزارتخانه با طرف‌های ذی‌ربط برای اعطای روادید به هیئت ایرانی از راه نمایندگی سعودی در دبی در تاریخ ۲۹-۶-۱۴۳۷ هـ.ق تماس گرفت.

سوم؛ وزارتخانه با هیئت امور حج در ایران که به ریاست سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت ایران در تاریخ ۷-۷-۱۴۳۷ هـ.ق به سعودی آمده بود، دیدار کرد. در این دیدار همه امور متعلق به حضور حجاج ایرانی بررسی شد.

چهارم؛ هیئت ایرانی امور حج، از امضای محضر توافقنامه سازماندهی برای حج امسال (۱۴۳۷ هـ.ق) امتناع کرد و گفت که می‌خواهد اول آن را برای اظهار نظر، به اطلاع مرجعیت در ایران برساند. این هیئت همچنین بر عملی شدن خواسته‌های خود اصرار داشت که عبارتند از:


• دادن روادید به حجاج ایرانی در داخل ایران.

• اصلاح بند مرتبط با سفر هوایی حجاج که بر تقسیم مساوی حجاج میان پروازهای مسافری سعودی و ایرانی تصریح دارد. این خواسته با عرف بین‌المللی تناقض دارد.

• بندهایی اضافه شود که به حجاج ایرانی اجازه برگزاری دعای کمیل، مراسم برائت و مراسم زیارت خاص داده شود؛ تجمع‌هایی که در برابر حرکت بقیه حجاج از دیگر کشورهای اسلامی، مانع ایجاد می‌کند.

این بیانیه یادآور شده است که هیئت ایرانی، ۱۲-۷-۱۴۳۷ هـ.ق، بدون امضای محضر توافقنامه سازماندهی برای حجاجشان برای حج امسال (۱۴۳۷ هـ.ق) سعودی را ترک کرد. این در حالی است که وزارت حج و زیارت به هیئت ایرانی توضیح داد که درباره صدور روادید حجاج ایرانی، می‌توان آن‌ها را به صورت الکترونیکی از راه دادن اطلاعات حجاج به سامانه الکترونیکی یکپارچه حجاج خارج، صادر کرد.

اما درباره توقف سفر عمره‌گذاران ایرانی از داخل ایران، این بیانیه توضیح داده است:‌ «وزارت حج و عمره خاطرنشان می‌کند که مقام‌ها در پادشاهی عربی سعودی، مانع از حضور عمره‌گذاران ایرانی نمی‌شوند، بلکه این ممنوعیت از سوی دولت ایران اعمال می‌شود و از این راه می‌خواهند بر دولت پادشاهی عربی سعودی فشار بیاورند».

این بیانیه تاکید کرده است:‌ «وزارت حج و عمره این بیانیه را صادر کرده تا تاکید کند، رهبری، دولت و ملت پادشاهی عربی سعودی، از تمام حجاج، عمره‌گذاران و زائران از سراسر جهان، تابعیت‌های مختلف و مذاهب متعدد، استقبال می‌کند و جلوی سفر هیچ مسلمانی به سرزمین مقدس به منظور انجام شعائر دینی را نمی‌‌گیرد تا زمانی که به نظام و آموزه‌های تنظیم کننده امور حج پایبند باشد. پادشاهی عربی سعودی همه امکانات مالی و انسانی خود را برای خدمت به مهمانان رحمان از حجاج، عمره‌گذاران و زوار قرار می‌دهد تا امنیت، سلامت و آسایش آن‌ها را در زمان ادای مناسک حج و عمره، تضمین کند و هرکس که تصمیم گرفته این حق را از شهروندانش بگیرد، خود او در برابر خدا و تمام جهان مسئول است».